8. UIT DE PERS. In het TJtreclitsch Nieuwsblad van 7 April 1938 trof ons een artikel „Defensie troef in Nederlanddoor Vice-Admiraal b.d. Mr. J. C. Jager gewijd aan de defensie van Nederland en Ned.-Indië, waaraan wij het volgende ontleenen 581 Verkeerde grondslag van Indië's defensiestelsel. Nog scherper was de critiek, die van deskundige zijde naar voren gebracht werd, toen de generaal Bajetto, bij de behandeling van de Indische begrooting tot den Minister van Koloniën de aansporing richtte, om den geest van machteloosheid, die uit de grondslagen voor de verdediging van Indië spreekt, te vervangen door den vasten wil om ons grondgebied met alle middelen, die ons ten dienste kunnen staan ter zee en te land tot eiken prijs te verdedigen. De verdedi gingsmiddelen moeten daarvoor zoo gekozen worden, dat hoe over machtig de aanvaller ook moge zijn, toch kracht tegenover kracht gesteld zal worden en wel in die mate, dat hem ernstig nadeel zal worden berokkend. Dit moest er z.i. toe te leiden, dat het zwaartepunt van de defensie van Indië van de vloot naar de luchtmacht verlegd werd, omdat daarmede onmiddellijk en met groote kracht tegen elke aantasting van ons grondgebied zal kunnen worden opgetreden en daarmede een waarlijk effectieve verdediging van den geheelen Archipel moge lijk wordt. Op beknopte, maar toch zeer duidelijke en overtuigende wijze heeft hij uiteengezet, waarom die slagluchtmacht uit landvlieg- tuigen moest zijn samengesteld en deel moest uitmaken van het Kon. Ned.-Ind. Leger en hij voerde verschillende gegevens aan, waaruit de groote superioriteit in gevechtseigenschappen van land- boven gelijksoortige zee vliegtuigen nog eens duidelijk werd aangetoond. Zijn conclusie was, dat het de dwaasheid ten- top gevoerd zou zijn, om nu een afdoend sterke luchtmacht van landvliegtuigen binnen ons financieel vermogen ligt, daarin niet het zwaartepunt van de Indische defensie te leggen. Zoo scherp is het vraagstuk dier verdediging nog nimmer in onze Volksvertegenwoordiging gesteld, maar ongetwijfeld is het zoo de groote meerderheid van ons volk uit het hart gegrepen, dat al duide lijker begint in te zien, dat alleen op die wijze een goede oplossing te vinden zal zijn, die de grootste waarborgen geeft, dat wij ook in dat deel van ons Koninkrijk ons zelf zullen zijn en blijven

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 77