geen, modern materiaal, bewapend, bemand en geoefend op een wijze, die voor geen zeemacht ter wereld behoeft onder te doen. Het is helaas een eigenschap van ons, dat wij geneigd zijn hetgeen wij doen en hetgeen waarover wij beschikken lager te stellen ook tegenover anderen. Ik moet daar tegen opkomen. 'Het materieel van de vloot, zoodra het compleet en volledig bemand zal zijn, zal een vlootmacht vormen, die ongetwijfeld een belangrijken invloed zal kunnen uit oefenen op den gang van zaken in den Stillen Oceaan en ook in onzen Archipel. Ik kan voorts den geachten afgevaardigde mededeelen ik hoop, dat dit hem zal bevredigen dat de Regeering bovendien in over weging heeft genomen, in het kader van de zeegaande vloot nog nadere materieele hulpmiddelen toe te passen, welke de weerkracht van de zeemacht niet onbelangrijk zullen verhoogen. Mijnheer de VoorzitterIk stel er prijs op een klein stukje strategie ten beste te geven. Als men de kaart van Nederlandsch-Indië voor zich neemt, ziet men, dat de toegangen tot den Archipel in het noorden worden bepaald door drie zeestraten, één tusschen Sumatra en Bor neo, een tusschen Borneo en Celebes en de derde ten oosten van Celebes, in het westen door Straat Soenda en in het oosten door de Timorzee. Het zal in eerste instantie de taak der zeemacht zijn, die toegangen te verkennen en te bewaken. Voor die taak heeft de zeemacht o.m. onafwijsbaar noodig groote zeevliegtuigen zij zullen haar ter beschikking worden gesteld, zelfs met eenige uitbreiding van het getal, dat ik zooeven noemde. Bij een actie in de Indische wateren, die eventueel zal moeten volgen, indien een vijand door breekt door een van die zeestraten, kon tot voor korten tijd door de vloot alleen worden beschikt over het vlootsteunpunt Soerabaja, over het steunpunt Tandjong-Priok en over de versterkte oliehavens Tarakan en Balik Papan. Het geheele oosten kon geen steun bieden. Daarom is onder den vorigen Gouverneur-Generaal en met instem ming van mijn ambtsvoorgangers besloten om Ambon in te richten als hulpsteunpunt voor de marine. Dat was een zaak van groote beteekenisdaardoor verkreeg de marine ook in het oostelijk deel van onzen Archipel een vaste basis. Hoe groot echter de beteekenis van den genoemden maatregel ook moge zijn, voor de Regeering bleef het nochtans volstrekt onbevredigend, dat desondanks onze Buitengewesten, behoudens de versterkte oliehavens Tarakan en Balik Papan, alsmede het hulp steunpunt Ambon, feitelijk nog geheel open zouden blijven liggen voor eiken vijandelijken aanval, wijl van de, over tal van eilanden verspreide, ongeveer 12.000 man sterke garnizoensinfanterie in geval van buitenlandsche agressie geen afweervermogen van beteekenis mocht worden verwacht. Het is niet langer verantwoord voor dit alles de oogen te sluiten, gegeven de internationale situatie. Wie objectief wil zien, zal moeten toegeven, dat de Regeering thans te recht aan de territoriale verde- diging der Buitengewesten, welke tot heden toe niet verzekerd was, die aandacht wenscht te schenken, welke zij buiten twijfel verdient. Dat was alleen mogelijk door wat ik noemde den vooruitgang der techniek. In het Indisch leger deed zijn intrede de Glenn Martin bommenwerper, een bommenwerper van groot vermogen met een grooten actieradius. Daarvan zijn binnenkort reeds aanwezig twee groepen van 39 vliegtuigenhet ligt in de bedoeling er zoo snel mogelijk een derde groep van 39 aan toe te voegen. De aanwezigheid van deze bommenwerpers maakt het noodzakelijk te beschkken over vlegtuigbases, waarop deze vliegtuigen kunnen terugvallen en waar van zij weder kunnen opstijgen. Als men de kaart van den Archipel

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 82