587 voor zich neemt, dan ziet -men, dat indien op West- en Oost-Borneo, Celebes, Ambon en Nieuw-Guinea dergelijke bases worden aange legd, -op Java en Sumatra zijn reeds de noodige vliegvelden beschikbaar wij over een reeks basisterreinen in den Archipel beschikken, welke onze bommenwerpers in staat stellen elke geweld dadige aanranding van ons territoir dadelijk met geweld te beant woorden. Het spreekt overigens vanzelf, dat het inhalen van den achterstand zich, wat het leger betreft, niet uitsluitend heeft geconcentreerd op de luchmacht. Gestreefd is naar een verbetering op korten termijn over de geheele linie, en zonder nu al te zeer in details te treden, hetgeen om voor de hand liggende redenen ook niet gewenscht zou zijn, kan ik mededeelen, dat wat de luchtafweer betreft, luchtafweer geschut van verschillend kaliber wordt aangeschaft, dat de artillerie wordt versterkt, en dat alle aandacht wordt gewijd aan de moder niseering van het veldleger, o.m. door ruime aanschaffing van auto matische wapens en bovendien van infanteriegeschut. Voorts zal het Indische leger de beschikking krijgen over een aantal tanks en tank- afweergeschut. De commandant van het leger in Indië, luitenant- generaal Boerstra, heeft in het Januarinummer van het „Indisch Militair Tijdschrift" een zeer wetenswaardig artikel geschreven over het Koninklijk Nederl.-Indische leger en over hetgeen door dat leger is verricht ter voorbereiding van de taak, waarvoor wij laten wij bidden dat wij er voor gespaard mogen blijven kunnen worden gesteld. Ik zou den heeren willen aanraden van dit artikel kennis te nemen. Ik zou echter thans reeds de aandacht willen vestigen op het slot van dit artikel. Na medegedeeld te hebben wat is geschied, schrijft luitenant-generaal Boerstra „Moge het geheel de overtuiging schenken, dat aan de versterking van het leger wordt gearbeid met ernst en toewijding met voortvarendheid en naar een weloverwogen plan". Met dit woord, Mijnheer de Voorzitter, zou ik willen eindigen, in de stille hoop, dat hetgeen ik heb medegedeeld, in deze Kamer den indruk moge vestigen, dat de uitspraak van den legercommandant niet alleen geldt voor het leger, maar voor het gansche Indische bestuursbeleid. 10. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Manoeuvre -ervaringen met v ewn. In de R.M.G. van Maart 1938 lezen wij, n.a.v. een artikel in de R.T.C.J. de volgende ervaringen, in 1937 met tanks opgedaan. een eenheid lichte vewn., welke een hindernis moet overschrijden, die bij enkele overgangspunten door den vij. is bezet, doet het beste om van huis uit zijn krachten op een klein aantal overgangspunten te concentree- ren door op een breed front op alle punten den overgang te probeeren, loopt men gevaar ernstige verliezen te lijden zonder succes te verkrijgen in een Europeeschen oorlog kan het contact met den vij. van een afd. lichte vewn. slechts succes hebben met steun van middelbare vewn

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 83