712 Hoofdstuk V begint met een historisch overzicht van het veldapotheek- wezen in den loop der eeuwen cm daarna een gedetailleerde beschrijving te geven van de veldapotheek, zooals deze thans bij het Kon. Ned.-Ind. Leger in gebruik is. De lezing er van geeft een goed beeld van de vernuftige samenstelling van dit, organiek tot het veldhospitaal behoorend, onderdeel der ocrlogsorganisatie van den M.G.D. hier te lande. Hoofdstuk VI is gewijd aan de hygiëne en prophylaxis te velde. Het is geschreven door den Reserve Dirigeerend Officier van Gezondheid 2de kl. Prof. Dr. J. E. Dinger. Wij noemen hier bij uitzondering den naam van den schrijver, omdat die naam er borg voor staat, dat den lezer iets bijzenders wordt geboden op het zoowel voor den troepenofficier als voor den militairen arts bijzonder belangwekkende gebied der legerhygiëne en -prophylaxis. Zeer behartenswaardig, niet alleen voor den officier van gezondheid maar voor alle officieren van ons leger, is wat hij op blz. 123 zegt over de vaccinatie. In Hoofdstuk VII wordt een schildering gegeven van de uitermate fnui kende rol, welke geslachtsziekten in een oorlogvoerend leger kunnen spelen. Vervolgens worden eenige richtlijnen aangegeven, om aan dit euvel zooveel mogelijk paal en perk te stellen. Hoofdstuk VIII begint met eenige algemeene beschouwingen over de wondbehar.deling te velde, waarna een meer in finesses afdalende verhan deling volgt over de eerste hulp aan, en het vervoer van gewenden met bovenbeenfracturen. Het was van belang, hierop wat dieper in te gaan, omdat in den wereldoorlog bovenbeenfracturen, voornamelijk t.g.v. het ondoelmatige transport, waaraan de lijders werden blootgesteld, een enerm hoog sterftecijfer te zien hebben gegeven. De invoering der Thomas-spalk heeft daarin een verandering ten goede gebracht. Toch kleven aan deze spalk zooals bekend enkele nadeelen, weïke den schrijver er toe hebben gebracht een nieuwe scort spalk voor gebruik te velde te construeeren, welke, naar het zich laat aanzien, beter is dan de oude Thomas-splint. Op blz. 182 en volgende wordt er een uitvoerige beschrijving van gegeven. Hoofdstuk IX is gewijd aan de organisatie der tandheelkundige behan deling te velde. Daarop volgt een hoofdstuk over den bloedtransfusiedienst in ons leger, en vervolgens een zeer belangwekkende beschouwing over psychische stoornissen in oorlogstijd en vrede, onder speciale inachtneming der oorlogs neurosen. Het laatste hoofdstuk handelt over het buitengewoon actueele onder werp van den bacteriologischen corlog. Dit, wat druk en aankleeding betreft, bijzonder aantrekkelijke boekwerk vormt een waardevolle aanvulling op de bestaande voorschriften betreffende de uitoefening van den geneeskundigen dienst op voet van oorlcg en voorziet in een groote behoefte. Iedere beroeps- en reserve-officier van gezondheid, die behoorlijk op de hcogte wil zijn van zijn taak te velde, moet in het bezit er van zijn en ook de troepenofficier zal er veel in vinden, wat hem als aanvoerder van eenig onderdeel te velde te stade kan komen. Enkele illustratieve foto's verluchten den tekst. Het boek is verkrijgbaar bij het Centraal Depot van Reglementen bij het Departement van Oorlog te Bandoeng tegen vóórinzending van een bedrag van 4.voer officieren en 4,50 voor niet tot het leger behoorende personen. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 100