714 zouden zijn 'bestemd voor wapenaankoop in Tsjechoslowakije, zou dit land indirect eveneens met deze leeningen zijn gebaat. Turkije speelde een groote rol in de kwestie inzake het Sandsjak Alexan- drette. Hetgeen omtrent de t.a.v. dit gebied bedreven politiek in de afge- loopen maand aan den dag kwam, werpt daarop een merkwaardig licht. Terwijl nml. een Volkenbondscommissie bezig was de verkiezingen voor te bereiden, welke zouden moeten beslissen of het Sandsjak een autonoom deel zou blijven uitmaken van de thans nog onder Fransch mandaat staande doch binnenkort te ontvoogden Syrische republiek m.h.o. op deze zelfstandigwording we^d reeds een Fransch-Syrisch verdrag opgesteld verklaarde de Turksche minderheid plotseling haar rechten geschonden. Dit leidde niet alleen tot protesten uit Ankara, doch tevens tot onlusten, welke den mandataris noop ten tot ingrijpen. Afgaande op de persberichten moet dit ingrijpen wel zeer eigenaardig zijn geweestmaatregelen zouden zijn genomen, welke aan de Turksche minderheid een meerderheid van stemmen zouden waarborgen. Het gevolg was, dat de Volkenbondscommissie protesteerde en haar werk staakte terwijl een deel van de heterogeene bevolking, vnl. de Koerden en Ameniërs, trachtte een goed heenkomen te zoeken. Inmiddels was mededee- ling gedaan van een Engelsch-Turksch verdrag waarbij aan Turkije de vrije hand zou zijn gelaten in het Sandsjak en in N. Syrië, in ruil waarvoor Engeland in oorlogstijd de beschikking zou krijgen over de haven Alexan- drette (Iskanderoen) en Turkije voorts nog andere, niet nader aangeduide, verplichtingen aanging. Frankrijk zou, op eveneens niet 'bekend gemaakte voorwaarden, met dit verdrag hebben ingestemd. Syrië protesteerde, de zaak werd voorgebracht voor de mandatencommissie van den Volkenbond, doch Parijs vroeg en verkreeg uitstel van behandeling ook willigde Frankrijk al vrij spoedig den door Kemal Ataturk gestelden eisch in, in het omstreden gebied evenveel Turksche als Fransche troepen te mogen legeren. Zoo wordt hier door de palladijnen van den Volkenbond een merkwaardige gedragslijn gevolgd kennelijk gaat, evenals tevoren in Abessynië en Spanje, het eigen belang voor en wordt dat van anderen ondanks volkenbondsidee spoedig losgelaten. Men vraagt zich dan ook af, wat voor waarde nog moet worden gehecht aan het dreigen met een verlaten van Genève gelijk Turkije deed toen het zijn zin niet scheen te zullen krijgen Engeland bespaarde der mandatencommissie werk door nog geen nader uitgewerkte voorstellen voor de verdeeling van Palestina voor te brengen hierdoor werd geen verder voedsel gegeven, doch evenmin ontnomen, aan de aldaar nog steeds heerschende onrust. i Gewag dient nog te worden gemaakt van het bericht, dat Moskou van plan zou zijn, de vroegere Russische gewesten Kars en Ardahan van Turkije terug te eischen. In Z. Amerika deed zich eenige nieuwe wrijving voor Ecuador en Peru geraakten in een overigens snel bijgelegd grensconflict. De nieuwe Japansche min. van buit. zaken, gnl. Ugaki, gaf een uitvoerige verklaring over Japan's buitenlandsche politiek. De wending die zij blijkens deze verklaring heeft genomen dient n.h.v. niet zoozeer te worden toege schreven aan 's ministers persoonlijke Britsche sympathieën dan wel aan de wijzigingen in de Europeesche verhoudingen. Het trekt de aandacht, dat sedert Engeland tot voor kort in alles de zondebok behalve met Duitschland ook met Italië op 'beteren voet is komen te verkeeren, de Japansche fiolen van toom worden uitgestort over Frankrijk, dat met kan bogen op zulke goede verhoudingen tot 'zijn dictatoriale naburen. Zoo heette eerst Engeland de grootste wapenleverancier aan China terwijl dit kennelijk Duitschland en daarna Italië warenwerd dit ter gelegenheid van de wijziging van Hitler's en Mussolini's houding t.o.v. Tsjiang Kai-sjek een wijziging, waartegen d€ in China aanwezige Duitsch-ers en naar vei luidt zelfs de Duitsche gezant waarschuwden, waarmede zij zich het ongenoegen van den Führer op den hals haalden openlijk toegegeven, thans wordt aan Frankrijk het leeuwendeel van den wapen-import toegeschreven. Het valt

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102