slachting, dat wekenlang nog het zand in de woestijn van Sarif rood gekleurd bleef. Van Abdoel Asis' aanval op Riad kwam nu ook niets, zoodat hij, razend van woede, naar Koweit moest terugkeeren. Als repressaille voor den aanval der Saoedi's besloten de Sjammar's om het giftige slangennest van Koweit voor goed uit te roeien, en trokken zij dus naar de Perzische Golf. Eén ding wisten zij echter nietnamelijk dat Moebarak in 1899 een geheim verbond had gesloten met Engeland. Hij riep nu Engelands hulp in en deze kwam promptwant Engeland wist, dat achter de Sjammar's Konstantinopel stond, en achter Konstantinopel Berlin Er kwam een Engelsche kruiser voor Koweit, die den Sjammar's een machtige waarschuwing gaf. Mitab Ibn Rasjid moest dus onverrichterzake aftrekken hij had den bloedigen slag van Sarif te vergeefs geslagen, want de Saoed's leefden nog en Moebarak was sterker dan ooit. Rasjid had echter tijdens zijn strafexpeditie nog een groote fout begaan. De Turksche officieren uit zijn leger hadden palmbosschen omgekapt, steenen in de bronnen geworpen en vrouwen verkracht. En hoewel in Arabië de oorlog wreeder is dan waar ter wereld ook, en tegen mannen alles is geoorloofd, zijn palmen, bronnen, waterwerken en vrouwen voor beide par tijen onschendbaar. In de Nedsjd stak dan ook een storm van verontwaardiging op al moest men zich onder de machtige vuist der Rasjid's voorloopig nog buigen. Maar Abdoel Asis wist wat hij wilde alléén krijg voeren en Riad veroveren. Van Moebarak kreeg hij na veel moeite 40 niet al te beste kameelen, geweren en wat geld en terwijl ieder hem bezwoer om zijn dwaze plan te laten varen, vertrokken in 1901 Abdoel Asis, de 21-jarige, met zijn broer Moehammad, zijn neef Dsjiloewi en 29 man in het geheim uit Koweit om Riad te gaan veroveren op een vorst, die kort te voren een Saoedisch leger van 10.000 man had vernietigd. En het gelukte ook nog Van de Moerra's had hij geleerd om zich ongelooflijk snel door de woestijn te verplaatsen zonder sporen na te laten lastdieren had hij niet, zoodat proviand moest worden veroverd in vijande lijke dorpen. Bliksemsnel overviel hij een kamp der Adsman, die bij Sarif zijn vader hadden verraden en nog voor dat bericht was verspreid, was hij reeds in de omgeving van Hail, waar hij een nederzetting der Sjammar's verbrandde. Het scheen of hij overal gelijktijdig was, zoodat een panische schrik door de Nedsjd voer, een gunstige voedingsbodem voor een opstand tegen de Rasjid's. De Bedoeinenkrijgers vloden van alle kanten toe om zich bij zijn machtige zwaard te voegen. Maar Abdoel Asis wist al te goed, dat die zelfde mannen bij tegenslag hem weer even snel zouden verlaten. Hij behoefde den steun van de gezeten dorpen, doch juist die bleef uit, omdat de bloedige strijd met Rasjid hun nog te 625

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13