versch in, het geheugen lag. Het bleef daarom een wanhopige guerilla, die moest doodloopen, omdat allengs dorpen en karavanen scherp werden bewaakt, zoodat de honger zijn troep bedreigde. Abdoel Asis wist dit, en daarom deelde hij zijn mannen mede, dat het beter voor hen was hem te verlaten. Velen deden dat, zoodat hij achterbleef met zijn beide familieleden, de 29 man van Koweit en nog 30 nieuwe volgelingen. Met dit kleine groepje ging hij Riad veroveren, omdat hij begreep, dat zijn macht eerst blijvend kon heeten, als hij een belangrijk strategisch punt vast in handen hield. Hij was op dit tijdstip in de Roeb el Chali, op 400 km van Riad verwijderdd.w.z. op eenige weken marcheeren, ongezien door dorpen en kampen. Een maand lang moesten zij onvindbaar zijn en blijven en omdat zij in het begin van de maand Ramadan waren afgemarcheerd, beteekende het vasten en niet drinken overdag de noodzakelijkheid om 's nachts te marcheeren. Het is hier niet de plaats om dezen marsch in bijzonderheden te bespre ken maar het mag zeker wel licht werpen op de grootheid van Abdoel Asis, als wij vermelden, dat hij Riad onbemerkt wist te bereiken na 30 dagen van strijd tegen honger, dorst en ontdekking. Slechts begeleid door Dsjiloewi en 6 man naderde hij de stads muur, waarop de wachten waakten. Een schildwacht werd geruischloos onschadelijk gemaakt, waarop de 8 mannen over de muur klommen en Riad binnengingen. Bij het huis van een vroegeren slaaf wisten zij binnen te komen en aldus de daken te bereiken. Zooals in vele Moehammedaansche steden, kan men in Riad over de daken overal heen komen de straat is het gebied der mannende vrouwen gaan over de daken van huis tot huis. Abdoel Asis kwam op deze wijze den Gouverneur van Riad op 't dak, doch die autoriteit was afwezig. Hij liét nu de achtergelaten manschappen halen, zoodat tegen den morgen alle 52 mannen in het Gouverneurshuis waren vereenigd. De Gouverneur zelf bleek veiligheidshalve te overnachten in de midden op een vierkant plein gelegen citadelen hij had de gewoonte des morgens te paard uit te rijden, zoodat de poort dan een enkele minuut lang geopend was. Van deze minuut hing het lot van allen af en ook de toekomst der Saoedi's, dat begrepen zij. Abdoel Asis las nu voor uit den Koeran, allen bogen naar Mekka en spraken het morgengebed. De zon was reeds lang op voor er eenige beweging kwam in de citadel en slaven het paard van den Gouverneur voor brachten. Eindelijk ging de poort open, en kwam Adsjlan, de Heer van Riad, naar buiten hij geeuwde, had blijkbaar een slechten nacht gehad. Op dat oogenblik wierp Abdoel Asis zich op hem en rolden beide mannen over den grond Dsjiloewi doodde een lijfwacht, die zijn bloedverwant in den rug wilde aanvallen. Vier man vuurden op de poortwachthet was een rumoer van schreeuwen en schoten. 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 14