liggen, hetgeen niet in overeenstemming is met de plaats, welke de Intendance in de organisatie van het leger behoort in te nemen. De taak van de Intendance laat zich heel kort omschrijven als „de zorg voor de verpleging x) van de tot het leger behoorende menschen en paarden, zoowel in vredes- als in oorlogstijd". Weet een ieder wel, hoe belangrijk het is, dat de zorg voor de verpleging in goede handen berust en dat in het hijzonder het welslagen van de krijgsverrichtingen ook daarvan in hooge mate afhankelijk is, slechts de ingewijden beseffen ten volle, hoe veel omvattend deze taak is en welke uiteenloopende eischen zij stelt aan kennis, karakter en ervaring van de intendance-officieren. Het is echter niet noodig hier een gedetailleerde omschrijving van de taak der Intendance te laten volgen, want nog niet lang geleden publiceerde de kapitein der Intendance Th. E. J. de Bie in dit tijdschrift zijn „Beschouwingen omtrent den werkkring van het dienstvak der Intendance in oorlogs- en vredestijd" (Jaargang 1937, nr. 2 en 4). Zie, die overwegen, om naar de Intendance over te gaan, zullen goed doen vorenbedoeld artikel nog eens te raad plegen. Nu denke men niet, dat deze zoo omvangrijke taak der Inten dance reeds is volbracht, zoodat e.e.a. alleen nog maar „up to date" behoeft te worden gehouden. Integendeel, de Intendance zal mede i.v.m. hare zeer beperkte personeelsformatie nog vele jaren behoefte hebben aan een aanvulling met energieke offi cieren, beschikkende over veel kennis, toewijding en werkkracht, ten einde het bestaande nog te verbeteren en datgene, wat tot nu toe moest blijven rusten, aan te vangen. Wat den aard van het Intendance-werk betreft, hoort men wel eens de opmerking maken, dat het in hoofdzaak administra tie - werk is en dit zou dan voor de administratie-officieren geen reden en voor de officieren van de wapens zelfs een bezwaar zijn, om naar de Intendance over te gaan. Deze opmerking is echter slechts in zooverre juist, dat het door de Intendance-officieren te verrichten werk voor een belangrijk deel achter de schrijftafel moet worden volbracht (althans in vredestijd), maar heeft het dit niet gemeen met het werk in de hoogste functies in eiken tak van Overheidsdienst of van het particuliere bedrijfsleven Een jong officier, die de kracht in zich voelt, om mede te dingen naar hoogere en belangrijker functies, dan voor den gewonen b Onder „verpleging" wordt bij het Kon. Ned.-Ind. leger verstaan alles wat betrekking heeft op de voeding, kleeding en uitrusting, kazerneering en legering, verlichting (anders dan door electriciteit of gas) en te velde ook de bewassching, drinkwatervoorziening en den aanvoer van cantine- goederen. 631

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 19