telken jare aanvangt op 8 Mei en ongeveer 5 dagen duurt. Aange zien elk jaar slechts een beperkt aantal plaatsen wordt open gesteld, kan het examen, wanneer het aantal candidaten dat der opengestelde plaatsen overtreft, vergelijkend zijn. Men kan ook in Nederland examen doen, maar dan komt men voor plaatsing alleen in aanmerking, indien en voorzoover de opengestelde plaatsen in Indië onvervuld zijn gebleven. In verband daarmede verdient het dus aanbeveling, om het toelatingsexamen in Indië af te leggen. Deelname aan het examen staat alleen open aan luitenants, die le op 1 September van het jaar, waarin examen wordt gedaan, minstens 5 dienstjaren als officier hebben, waarvan minstens 4 in Indië.1 2e van een gezond en krachtig lichaamsgestel zijn 3e door gedrag en dienstijver uitmunten 4e aangeschreven staan als „goed" officier. Aanmelding dient te geschieden bij den korpscommandant vóór 1 November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin examen zal worden gedaan. Zij, die aan het examen mogen deelnemen, kunnen zoo zij dit verlangen de laatste drie maanden voor het examen van alle diensten worden vrijgesteld. Van deze gunstige bepaling wordt terecht door de candidaten algemeen gebruik gemaakt. Voor zoover niet in Bandoeng woonachtig, kunnen zij gedurende deze periode zelfs naar dat garnizoen worden overgeplaatst. Er wordt examen afgelegd in de vakken natuurkunde, schei kunde, aardrijkskunde en in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, en Maleische taal. De officieele omschrijving van het examenprogramma is te vinden in de A.O. 1892 nr. 10 (Band 1, blz. 124 e.v.). Men behoeft tegen de voorbereiding voor dit examen waarlijk niet op te zien. Voor hen, die in het bezit zijn van het einddiploma H.B.S. 5 j.c., moet één jaar van regelmatig, meer niet overdreven hard, stu- deeren ruim voldoende zijn, om de gevraagde stof te beheerschen, waarbij natuurlijk wordt aangenomen, dat de candidaat zich gedu rende de laatste 'drie maanden voor het examen geheel aan deze studie wijdt. Het is evenmin noodig daaraan veel geld ten koste te leggen. Zij, die door zelfstudie niet in staat zijn, zich voor dit examen voor te bereiden, beschikken waarschijnlijk ook niet over de voor opleiding tot en overgang naar de Intendance vereischte capaciteiten. Een uitzondering hierop vormen voor de meesten 636 x) Voor hen, die in Indië examen afleggen, geldt nog de 'bepaling, dat het laatste dienstjaar in aansluiting op het examen in Indië doorgebracht moet zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 24