van de krijgskundige studiën een enkele maal werken zij ook wel speciaal op het gebied der legerverpleging liggende onder werpen uit. Bij de strategische oefeningen op de kaart (alleen in het derde studiejaar) zijn zij ingedeeld als intendant bij de gevormde staven. Ook bij de in 1937 ingevoerde jaarlijksche bevelsoefening vervullen zij een intendance-functie. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat het krijgskundige element bij de Intendance-opleiding geenszins wordt verwaarloosd en terecht, want voor een goede werking van den Intendance-dienst is zulks van het grootste belang. Een enkel woord, een enkele blik op de kaart moet voor een intendant voldoende zijn, om daaruit zijn conclusies te trekken voor den verplegingsdienst bevelen moeten door hem op de juiste wijze worden uitgelegd; afkortingen, uitdrukkingen, teekens en andere tot de bevels techniek behoorende bijzonderheden mogen voor hem geen moei lijkheden opleveren bekendheid met de werkwijze in een staf en van andere diensten is vereischt voor de onderlinge samen werking. Voor een doelmatige exploitatie van het gebied en een tijdig treffen van verschillende maatregelen, is inzicht in de wijze van verdediging van Ned.-Indië onontbeerlijk. Als grondslag en uitgangspunt voor het onderwijs in tal van technische vakken dienen dan te worden vermeld de natuur- wetenschappen. Natuurkunde, plant- en dierkunde, maar vooral scheikunde nemen dan ook een belangrijke plaats op het lesprogramma in. Laatstgenoemd vak wordt ook in ruime mate practisch beoefend, waartoe een goed ingericht laboratorium ten dienste staat. De technische vakken sluiten hierop aan en worden zoowel op de H.K.S., als te Wageningen en Enschede onderwezen. Op de H.K.S. worden voedingsleer, wolindustrie, leerlooierij en schoen- fabricage, meelmaalderij en broodbereiding en nog enkele technische onderwerpen behandeld. Te Wageningen worden onderwezen, c.q. beoefendscheikundig onderzoek van levens middelen, microscopie, plantkunde, dierkunde, akkerbouw en kennis van landbouwproducten, landbouwaardrijkskunde en -statistiek, Oost-Indische landbouw (vooral de producten), vee en veeverpleging en zuivelbereiding. Te Utrecht wordt niet alleen theoretisch, maar ook en vooral practisch gedurende een maand het keuren van levend en geslacht vee onderwezen en beoefend. Het technologisch onderwijs, dat gedurende drie maanden aan de Hoogere Textielschool te Enschede wordt ontvangen, heeft betrekking op de bewerking van de ruwe spinvezels, het ver spinnen, het weven, verven en apprêteeren, terwijl talrijke lesuren zijn gewijd aan de decompositie (ontleiding en beschrij ving) en keuring van verschillende textielwaren en het onderzoek 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 27