van kleurstoffen op weefsels. Hierbij wordt ook gewerkt met monsters van bij het Kon. Ned.-Ind. Leger in gebruik zijnde stoffen. Zoowel te Wageningen, als te Utrecht en te Enschede volgen 'de leerlingen der H.K.S. afzonderlijke leergangen met een eigen lesprogramma. Bij het onderwijs in alle technische vakken wordt steeds gestreefd naar het verkrijgen van een zoo groot mogelijke waren kennis. Door een groot aantal excursies naar verschillende fabrieken in het land wordt tevens eenig inzicht in het bedrijfs leven verkregen. Als speciale intendance-vakken kunnen dan worden genoemd legerverpleging en intendance-dienstde hierop betrekking hebbende verordeningen, reglementen en dienstvoorschriften vinden v.z.v. noodig behandelingoverigens spreekt het van zelf, dat deze beide vakken uitvoerig en terdege worden behandeld. Een volgende groep wordt gevormd door de vakken, welke behooren tot de Staats- en rechtswetenschappen, zooals Staats recht van Nederland, Staats- en administratiefrecht van Ned.- Indië, staathuishoudkunde, burgerlijk-, handels- en procesrecht en oorlogsregelen. Ingaande 1 September 1938 is juist uitbreiding gegeven aan de door een Mr. in de rechten te geven lessen in het privaatrecht, zoodat de leerlingen van de intendance-studiën dan in alle studiejaren les zullen krijgen in burgerlijk-, handels- en procesrecht. Tenslotte wordt aan de H.K.S. nog les ontvangen in enkele vakken, welke meer verhooging van het peil der algemeene ontwikkeling ten doel hebben, hoewel een rechtstreeksch of zijde- lingsch verband met de later uit te oefenen functies toch wel aanwijsbaar is. Het betreft hiereconomische aardrijkskunde en statistiek, Fransche, Duitsche, Engelsche en Maleische taal, ethnografie van Ned.-Indië, koloniale politiek, tropenhygiëne, balansleer en comptabiliteit. Uit het voorgaande blijkt wel, dat de studie zeer breed is opge zet en dat niet werd overdreven, toen wij haar „buitengewoon interessant" en „veelzijdig" noemden. Het onderwijs draagt ook geen „schoolsch" karakter en is geheel gebaseerd op „zelf denken" en „zelf werken". Daartoe worden herhaaldelijk onderwerpen opgegeven, hetzij voor schriftelijke bewerking, hetzij voor een mondelinge behandeling. De leerlingen van de intendance-studiën krijgen 9 schriftelijke opdrachten en wel op het gebied van legerverpleging, leger- administratie, ecoonomische aandrijkskunde, statistiek, waren kennis, scheikunde, natuurkunde, staathuishoudkunde en staats- 640

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 28