en administratiefrecht van Ned.-Indië de hiervoor beschikbare tijd varieert van 1 tot 3 maanden voor elk onderwerp. Voordrachten worden door hen gehouden op het gebied van intendance-dienst, legeradministratie, krijgsgeschiedenis, land- en volkenkunde, warenkennis en stafdienstde onderwerpen worden als regel 2 weken te voren opgegeven. Teneinde voor bibliotheekbezoek en het bewerken der verschil lende opdrachten voldoende tijd beschikbaar te stellen, wordt er naar gestreefd het geven van middaglessen op H.K.S. te beperken tot een tweetal dagen per week. Niettemin komt het wel eens voor, dat van de leerlingen het uiterste wordt gevergd, om op tijd met alles gereed te zijn. Dergelijke perioden zijn echter te be schouwen als een voorproefje van hetgeen de practijk later in de hoogere functies aan ieder oplegt en men leert dus al bijtijds, hoe men zich door zoo'n opeenstapeling van werk heen moet slaan. Menig krijgsscholier boekt dan ook als directe bate van zijn opleiding, dat hij heeft leeren werken. Nu denke men ook weer niet, dat men gedurende zijn gehee'le verblijf in Nederland onder het werk bedolven is het vele werk concentreert zich in hoofdzaak op de wintercursussen aan de H.K.S. Alles bij elkaar blijft er zeker zooveel tijd voor reizen, ontspanning, e.d. beschikbaar, als gedurende een normaal buiten- landsch verlof, alleen is deze tijd nu over een langere periode verdeeld, hetgeen door de meesten wellicht zal worden verkozen boven het langdurige „niets doen" van een verlofganger. De opleiding in Indië. In het belang van hunne practische vorming worden de leer lingen der intendance-studiën na terugkeer in Indië gedurende een jaar tewerkgesteld op verschillende bureaux der Intendance. Meestal maken zij in deze periode een manoeuvre-verpleging mede en vaak worden zij ook zelf daarmede een keer belast. In de practijk komt het vaak voor, dat de gedetacheerden al dadelijk alle werkzaamheden van een kapitein-intendant te vervullen krijgen, hetgeen dan een gevolg is van vacatures wegens ziekte, overplaatsing, verlof of van een te ver doorgevoerde bezuiniging op dë formatie. Schenkt een dergelijke tewerkstelling uiteraard wel meer voldoening aan de betrokken gedetacheerden, voor de volledige practische vorming en de daarvoor noodzakelijke afwis seling in de op te dragen werkzaamheden is zulks meestal niet bevorderlijk. De beoordeeling. Zoowel na volbrachte studie aan de H.K.S., als over het gele verde werk tijdens de detacheering in Indië, worden beoordee- 641

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 29