en aan de onderlinge samenwerking beter gezegd het onderling begrijpen van schutter en bestuurder moeten derhalve hooge eischen worden gesteld. Om dit laatste te kunnen bereiken, zal moeten worden gestreefd naar het vormen en oefenen van vaste „koppels". Uit het voorgaande zou kunnen worden geconcludeerd, dat de vuuruitwerking van de in de vechtwagens opgestelde wapens in algemeenen zin op een lager plan zal staan dan de vuuruit werking van op dezelfde plaats van vuuropening opgestelde overeenkomstige, niet in beweging zijnde wapens. Men mag hierbij echter niet uit het oog verliezen dat de tank-wapens, dank zij den motor en het pantser, op plaatsen kunnen worden gebracht waar de niet in beweging zijnde wapens niet, althans niet zoo snel kunnen komeneen vergelijking in dit opzicht gaat dus mank. De tactische waarde van het door de tank-wapens afge geven vuur is hierdoor bepaald. Het uitbuiten van de stootkracht is slechts mogelijk wanneer de vechtwagens de vijandelijke opstellingen kunnen bereiken. Een hoofdvoorwaarde is dus de trefbaarheid voor artillerievuur en vuur van pantser-afweer-geschut zooveel mogelijk te beperken. Alleen door zware pantsering bereikt men dit niet omdat de vechtwagens dan te zwaar, te onhandelbaar zouden worden volgens de moderne begrippen moet daarom snelheid hoofdzaak zijn om zich uit de richtlijn van het afweergeschut te kunnen verplaatsen en daardoor het treffen te bemoeilijken, terwijl met een pantsering tegen automatische infanterie-wapens en tegen scherven van lichte granaten en bommen zal moeten worden volstaan. Ter beperking van de trefbaarheid zullen de tanks voorts in het terrein gemakkelijk verplaatsbaar moeten zijn, waardoor bij den aanval van alle dekkingen, welke het terrein biedt, kan worden gebruik gemaakt een verrassende inzet zal moeten worden toegepast optredend in groot aantal, doch in losse en diepe formatie om de afweermogelijkheden te versnipperen, terwijl de vijandelijke afweerwapens door het vuur van andere wapens (inf., art., luchtstrijdkrachten) moeten worden onderdrukt. De wijze waarop aan deze voorwaarden in den vechtwagenaanval kan worden voldaan, werd uiteengezet sub V. De moreele indruk, welke door den aanvallenden vechtwagen wordt gemaakt, is afhankelijk van het resultaat dat door toe passing van de zooeven vermelde voorwaarden m.b.t. de tref baarheid wordt bereikt. Het ongestoord voorwaarts gaan van een vechtwagen ondanks het daarop gerichte vuur geeft een gevoel van machteloosheid aan de troepen, welke door den naderenden vechtwagen worden bedreigd. Perfectionneering van het pantserafweergeschut en uiteraard ook van de passieve verde- 646

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 34