digingsmiddelen zal daarom leiden tot verhooging van het moreel der troepen, welke een vechtwagenaanval ondergaan. VIII. SLOTBESCHOUWING. Zoowel bij het uitvoeren van de aan den vechtwagenaanval voorafgaande maatregelen als tijdens het gevecht is, zooals reeds eerder werd betoogd, snelheid een hoofdvoorwaarde. Door snelheid zijn de vechtwagens in staat verrassend op te treden en het initiatief in handen te houden, door snelheid kunnen zij hun tegenwapens overrompelen en aan het gerichte vuur van hun gevaarlijksten tegenstander, het pantserafweergeschut, ontglippen; snelheid werd daarom voor vechtwagens een levenskwestie genoemd. Doch om snelheid te kunnen ontwikkelen moet het pantserwapen daartoe in de gelegenheid zijn. Het terrein moet hiertoe de gelegenheid openen. De eerste vraag, welke derhalve moet worden gesteld bij het voornemen vechtwagens in te zetten, luidt„Is het terrein begaan baar voor vechtwagens en zoo ja, biedt het den vechtwagens de mogelijkheid, hun snelheid uit te buiten In het bevestigend geval is er kans op succes, indien althans de maatregelen van dien aard zijn, dat snelheid kan leiden tot een verrassend offensief optreden. In het ontkennende geval zal moeten worden afgezien van den inzet van vechtwagens, omdat dit alleen zou kunnen leiden tot een kracht- en materieelverspilling, waarvan slechts het resultaat kan zijnverhooging van het moreel van den tegenstander. De bijzondere toestand van het terrein alsmede de gesteldheid van wegen en bruggen kunnen van dien aard zijn, dat van het gebruik van middelbare tanks moet worden afgezien en alleen het gebruik van lichte vechtwagens kan worden toegepast. Men doet dan afstand van de wapens, welke voor den strijd met de tegenwapens zijn bestemd en door het voeren van dezen strijd het werk van de lichte vechtwagens mogelijk moesten maken. In een dergelijk geval zal men zijn tegenstander moeten aangrijpen op het tijdstip, waarop deze nog niet of nog niet in voldoende mate over tegenwapens beschikt of kan beschikken bijv. tegen pas gelande of in opmarsch zijnde troepen, na een geslaagden rivierovergang, bij het déboucheeren uit een défilé enz.. In vele van deze gevallen zullen de vechtwagens slechts dan snel, verras send offensief kunnen optreden wanneer de infanterie, welke de bereikte successen moet uitbuiten, zoo snel mogelijk te bestem der plaatse is, wanneer artillerie, pioniers en verbindingstroepen, welke den vechtwagenaanval steun moeten verleenen, geen vertraging in de uitvoering doen ontstaan. Voor deze acties geldt als voornaamste eisch, dat de geboden gelegenheid moet worden aangegrepen op het meest gunstige tijdstip, op de juiste plaats, 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35