weshalve hier de noodzaak spreekt de verschillende wapens onder één commando te stellen zoodat een gemotoriseerd-gemechani- seerde eenheid zal worden gevormd. Met het vorenstaande zij aangetoond, dat het strategisch en tactisch gebruik van vechtwagens in hooge mate wordt beïnvloed door de gesteldheid van het terrein en van de wegen alsmede door het antwoord op de vraag „wat kan in bepaalde omstandigheden en in verband met de terreinsgesteldheid van den vijand worden verwacht factoren, welke den verdediger van het eigen grond gebied in de gelegenheid stellen het pantserwapen op de meest economische wijze in te zetten, doch welke den tegenstander - dus den aanvaller in het gebied van den verdediger wegens onbekendheid met de terreinsomstandigheden, voor dusdanige moeilijkheden t.a.v. het gebruik van zijn pantserwapen kunnen plaatsen, dat het optreden ernstig aan banden wordt gelegd. In algemeenen zin kan worden gezegd, dat zoolang er voor de vechtwagens terreinhindernissen bestaan en die zijn er nog in overvloed (moerassen, weeke gronden, bosschen met betrekkelijk zwaar geboomte, bergterrein, waterloopen welke door de vecht wagens niet kunnen worden overschreden en te smal zijn om te passeeren, diep ingesneden waterleidingen, rivieren waarvan de diepte grooter is dan het waadvermogen van de vechtwagens, steile aardranden enz.) het ageeren van pantsertroepen in onbekend terrein (onder onbekend te verstaan „niet tevoren verkend") zeer riskant en veelal zelfs onuitvoerbaar is. Hiermede wordt dus feitelijk het optreden van gemotoriseerd-gemecha- niseerde eenheden in vijandelijk gebied in tegenstelling met het optreden in eigen gebied in zekeren zin veroordeeld, tenzij deze eenheden worden ingezet nadat tevoren een vertragende actie is gevoerd, zoodat men gelegenheid heeft gehad nauwkeurig vast te stellen in welk zoo mogelijk tijdelijk verbeterd terreingedeelte door den inzet van vechtwagens een succes zal kunnen worden geboekt. Niet alleen echter voor het optreden van gemotoriseerd- gemechaniseerde troepen heeft de vertragende actie groote waarde doch ook voor het doen uitvoeren van een vechtwagenaanval in het raam van den algemeenen aanval, welke door de eigen hoofd macht, na daartoe door de vertragende actie in staat te zijn gesteld, in een zelfgekozen terrein onder gunstige omstandigheden zal worden ingezet. Men heeft het dan in de hand den vijand het gebruik van zijn pantserwapen m.h.o. op aanwezige terreinhin dernissen te bemoeilijken en zelf het voor den vechtwagenaanval gunstige terrein te benutten; door gebeurlijk aanwezige terrein hindernissen in het aanvalsterrein, voor de vechtwagens over- (door)schrijdbaar te maken de hiervoor benoodigde tijd moet worden gevonden in de vertragende actie kunnen de specifieke eigenschappen van het pantserwapen ten volle worden uitgebuit. 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 36