5. Het treffen van doelmatige veiligheidsmaatregelen, tijdens den marsch, bij rusten en in het bivak (de plaats der posten, der wacht en der kaarslantaarns nagaan, de stevigheid en hoogte van den pagger controleeren, opletten hoe de wapening en uit rusting in het bivak zijn opgeborgen, enz.). 6. Het doorwaden van stroomende rivieren, oversteken d.m.v. vlotten, in prauwen of kano's. Bij deze vaak gevaarlijke manoeu vres behoort met nadruk te worden gewezen op het nakomen van alle voorgeschreven en gebruikelijke voorzorgs- en veiligheids maatregelen, welke getroffen moeten worden. Het verantwoorde lijkheidsgevoel van den patrouillecommandant zal hierbij worden opgewekthem zijn menschenlevens, wapening en munitie toever trouwd. Tijdens de Djambi-expeditie in 19161917 gingen meer menschenlevens verloren door verdrinking dan door den vijand. Ook Atjeh kan t.a.v. officieren en manschappen, die den dood vonden in het water, een hartig woordje meespreken. Menig braaf soldaat en fanatiek officier liet zijn leven bij het overtrekken van rivieren, doordat te weinig aandacht werd geschonken aan voor geschreven voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen of als gevolg van jeugdigen overmoed. 7. Het overtrekken van rivieren over bevolkingsrottanbruggen (menig officier wist aldus zijn ingebeelde hoogte- of dieptevrees te overwinnen). 8. Het tijdens een patrouille zich oriënteeren op hemel lichamen. 9. Het patrouilleeren met een grooten vivrestrein, diep in onbewoonde streken, waarbij de jonge officier zoo nu en dan met een brigade zal optreden als commandant der treindekking, om hem de verantwoordelijkheid van deze taak, vooral in het oerbosch, waar verdwalen mogelijk is, persoonlijk aan den lijve te laten ondervinden. 10. Het zoeken en het volgen van sporen kan in de buiten gewesten geheel overeenkomstig de werkelijkheid worden beoefend. Het strooien met confetti, zooals wel eens gedaan is, moet achterwege blijven. 11. De behandeling der Inlandsche veroordeelden op patrouille, welke op strenge, doch rechtvaardige en vooral op mensche- lijke wijze moet geschieden. Menig succes in den patrouilleactie- tijd, menig vlot geloopen patrouille in tijden van pacificatie, dankt een patrouillecommandant aan de menschelijke wijze, waarop de behandeling van deze heden is geschied, zonder welke een patrouille in de buitengewesten ondenkbaar is. Het vorenstaande is slechts een greep uit de uitgebreide stof, waaruit de patrouilletechniek bestaat. Oogenschijnlijk lijkt deze practische leerstof onbeduidend van aard en eenvoudig van zin, 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 58