3. patiënten met haemorrhagische diathese 4. aandoeningen, waarbij het hart zwaar belast wordt (embo- lieenmediastinaal emphyseemacuut longoedeem hydro- en haemopericard pericarditis exsudativa shock) Richet, Garsaux en Behague deelen omtrent enkele hartpatiënten, die door hen in den caisson werden onderzocht, het volgende mede c'est un professeur de Faculté de Médecine qui, a une „certaine depression, fait une première crise d'angine de poitrine „une autre fois un commandant aviateur, porteur d'une trés légère „insuffisance mitrale, se trouve indispcsé a 1800 mune autre fois „ce sont trois hommes, atteints de lésions mitrales qui se trouvent „gênés vers 1800 m. Cette insuffisance d'adaptation se retrouve „d'ailleurs dans le séjour en montagne des sujets atteints „de car- „diopathies". 5. patiënten met intracranieele drukverhooging, die niet door punctie kan worden verminderd en waarbij is te verwachten, dat het vervoer van langen duur zal zijn en niet laag kan worden gevlogen. Bijna alle in de literatuur vermelde gevallen van patiënten met verhoogden hersendruk, die op groote hoogte werden vervoerd, zijn gesuccombeerd (Leduc). 6. pas getrepaneerde patiënten 7. delirante en hypernerveuze zieken, wier toestand niet the rapeutisch is te beïnvloeden 8. patiënten met een aandoening van de keel of den mond, waar bij de laatste moeilijk of niet kan worden geopend, mogen niet per vliegtuig vervoerd worden, in verband met het gevaar voor verstikking door aspiratie van braaksel (trismus bij angina tetanus fractuur van de onderkaak, welke gefixeerd is aan de bovenkaak arthritides en ankylose van het kaakgewricht 9. dreigend glottisoedeem 10. ontsteking van de schedelholten 11. geen of geringe doorgankelijkheid van de verbindingskanalen der neuskeelholte met de verschillende beenholten van den schedel 12. tubair catarrh dreigende perforatie van één of beide trom melvliezen 13. actieve vormen van tuberculosis pulmonum (in de Fransche literatuur wordt opgegeven, dat bij een patiënt met tuberculose een flinke bloedspuwing werd waargenomen op een hoogte van 2500 m) 14. indien tijdens het vervoer van bepaalde zieken (zooals bv. hart- en longpatiënten) geen zuurstof kan worden gegeven en wanneer tevens geen bevoegde met het transport kan meegaan 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 64