Is het luchttransport gecontra-indiceerd dan zal men moeten trachten om de ernstige patiënten op een andere wijze te eva- cueeren of ter plaatse hulp te verleenen. Voor het bieden van hulp aan onvervoerbaren behoort men een speciaal daartoe in gericht vliegtuig te hebben. Reeds in een vorige verhandeling werd de aërochir van de medici Tïlmant en Foveau de Courmelles genoemdde inrichting is ongeveer dezelfde als van de chirur gische auto van den Militair Geneeskundigen Dienst van het Kon. N.-I. Leger. Urgente hulp tijdens het vervoer door de lucht. Verschillende verschijnselen, die een directe behandeling noodig maken, kunnen vrij plotseling gedurende een vlucht optreden. In dit opzicht verdienen de collaps en het braken speciale aandacht. 1. Collaps en braken. Één van de alleronaangenaamste en moeilijkst te behandelen symptomen is de collaps. In de literatuur wordt opgegeven dat bij vliegen op vrij groote hoogte reeds spoedig tijdens deze com plicatie hartstilstand kan optreden. Het is dus zaak in de eerste plaats snel na te gaan welke oorzaak de collaps ten gevolge heeft gehad (hart- en vaataandoeningenbloedingenhersenaandoe- ningen nervositas longziekten). Naast de behandeling zooals in de leerboeken aangegeven, moet, indien nog geen zuurstof werd gegeven, dit dadelijk worden gedaan. In verband met de kans op braken, mag men geen gelaat stuk gebruiken, maar neemt een glazen pijpje, waardoor de zuurstof tegen het gezicht van den patiënt wordt geblazen. Men kan nu ook beter de verschillende veranderingen aan den patiënt obser- veeren (graad van cyanose; terugkeer van de normale ademhaling; of de tong niet naar achteren is geschotenenz.) en tevens krijgt de patiënt geen zuivere zuurstof te ademen, maar zuurstof iets vermengd met lucht (koolzuur) Nu is het toepassen van kunstmatige ademhaling in een ambu lancevliegtuig volgens de methode van Sylvester niet mogelijk, zoodat men is aangewezen op de manier zooals aangegeven door Howard. Daarbij ligt de zieke plat op den rug met het gelaat opzij, terwijl de dokter naast hem staat ongeveer ter hoogte van de thorax. De arts plaatst de handen op de borstkas, zoodanig dat de duimen naar elkaar wijzen ter hoogte van het borstbeen aanhangsel en de vingers langs de tusschenribsruimten, opdat men dan een stevig houvast heeft. Daarna drukt de dokter de handen met alle kracht op de borstkas, die tegen de vaste onderlaag (de brancard) wordt samengedrukt. Deze compressie moet ongeveer 2 seconden duren, waarna de elasticiteit van de thorax voor de inademing zorgt. Men mag de compressies hoogstens 15 maal per minuut herhalen. 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 66