Het spreekt van zelf, dat deze wijze van kunstmatige adem haling zeer vermoeiend is, want van de kracht der samendrukking (dus der geforceerde exspiratie) hangt de mate van inademing af. Zooals bij iedere kunstmatige ademhaling wordt ook hier na de inademing met de vuist op de hartstreek geklopt ter stimulatie van het hart. Men vergete niet den piloot te vragen laag te vliegen en het vliegveld van aankomst van de complicatie te verwittigen. Braken als een gevolg van luchtziekte, komt bij liggend vervoer weinig voor vandaar dat een brakende patiënt bijna altijd iets ernstigs heeft. Een onderzoek daarnaar is dan ook een vereischte, opdat men niet voor onaangename verrassingen komt te staan. Geef den patiënt absolute rust; leg hem uitgestrekt op de brancard met het hoofd en de schouders iets omhoog, behalve indien een andere ligging is geïndiceerd bv. Fowlersche ligging ligging van Trendelenburg. Behandel hem voor de oorzaak van het braken en zorg dat er geen braaksel wordt geaspireerd. 2. Ledematen en wervelkolom. Fracturen van de ledematen behoeven tijdens de vlucht geen aparte verzorging. Wel moet van te voren rekening worden ge houden met de toelaatbare ruimte in de cabinedit geldt vooral voor de kleine ambulance vliegtuigen, waar patiënten met ver uitstekende spalken moeilijk kunnen worden binnen gebracht. Kan een gewonde niet op de gewone manier door den ingang, dan kan men, na hem stevig op de brancard te hebben vastge bonden, probeeren deze iets op zij gekanteld door den ingang te schuiven. Voorts moeten de patiënten, die zich moeilijk vast kunnen houden, goed aan de brancard worden gefixeerd, opdat zij tijdens flinke remous niet van hun plaats vallen. Vorenstaande aanteekeningen gelden ook voor gewrichtslaesies, pas opgeheven of nog bestaande luxaties en chirurgische ingrepen op het beenderenstelsel. Voor patiënten met aandoeningen van de wervelkolom (frac turen, luxaties) is het vervoer door de lucht haast ideaal te noemen, vooral als het vliegtuig voldoet aan voorwaarden, zooals die in een vorige verhandeling werden genoemd. Absolute rust en volkomen immobiliteit zijn de vereischten, waaraan moet worden voldaan. Men heeft voor dit soort patiënten zelfs speciale brancards laten vervaardigen (Rouvillois). Wonden behoeven geen aparte besprekingalleen wordt er aan herinnerd, dat een afsnoering van een extremiteit wegens slag aderlijke bloeding hoogstens een uur mag blijven bestaan en dat dus snel vervoer naar een chirurg is aangewezen. Voor die ge vallen waar een bloedtransfusie of infusie met een isotonische oplossing is geïndiceerd, wordt aangeraden gebruik te maken van 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 67