de reeds in het Duitsche leger ingevuerde tabletten, die gemengd met een zekere hoeveelheid steriel water een isotonische oplossing geven, welke dan voor direct gebruik gereed is. 3. Ademhalingsorganen. Reeds eerder werd er op gewezen, dat een patiënt met een aan doening van de longen niet per vliegtuig mag worden vervoerd, indien tijdens de vlucht geen zuurstof kan worden gegeven. De voorwaarden, waaraan een goed zuurstof apparaat in een ambu lance vliegtuig moet voldoen zijn a. voldoende capaciteit voor eventueele groote trajecten b. gemakkelijke controle op de hoeveelheid zuurstof welke wordt afgegeven c. gemakkelijke bediening van en toegankelijkheid tot de ver schillende kranen; d. korte leidingen, waardoor weinig kans op verstoppingen (zuurstof is nooit geheel watervrij, vandaar dat op grootere hoogte, dus bij lage temperatuur, de leidingen kunnen dicht vriezen) en lekkages e. zoodanige opstelling van de zuurstofflesschen, dat deze zeer spoedig en handig kunnen worden verwisseld eenige gelaatstukken van verschillende taille g. voorverwarming van de in te ademen zuurstof. De, in roode kruis vliegtuigen, gebruikelijke zuurstof apparaten bestaan uit één of meer zuurstofbomben, meestal met een inhoud van 10 liter en onder een druk van 150 atmosfeeren één hoofdkraan, waardoor de zuurstof wordt toegelaten tot de leidingen en distributiekranen een gummizak, waarin de zuurstof eerst wordt geblazen en daardoor iets verwarmd, terwijl eventueel meegekomen roest en andere bestanddeelen uit de leidingen worden opgevangen een regulateur voor de controle op de hoeveelheid uitstroo- mende zuurstof in liters per minuut een manometer, voor controle van den zuurstofdruk in de bombe een gelaatstuk, dat op gemakkelijke wijze moet kunnen worden bevestigd en waaraan een voldoend lange slang moet zitten, opdat de patiënt zijn hoofd in alle richtingen kan bewegen. Hoewel er in den handel toestellen zijn, waarbij de zuurstof automatisch wordt afgegeven en wel toenemend met de hoogte, is men hierover niet onverdeeld enthusiast, omdat het mecha nisme nog te ingewikkeld en daardoor weinig bedrijfszeker is. Het zuurstof apparaat wordt meestal op een hoogte van 3000 3500 m ingeschakeld, waarbij de hoeveelheid afgegeven zuurstof 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 68