ongeveer 250 1 per uur bedraagt, welke hoeveelheid evenredig met de hoogte moet toenemen, zoodat men op 5000 m per uur ongeveer 400 1 zuurstof naar het masker gevoerd krijgt. Eén van de belangrijkste symptomen, waarop men bij het lucht vervoer van longpatiënten moet letten is de dyspnoe (benauwd heid) Bij de volgende aandoeningen is dit te verwachten 1. als een deel van de longen voor de functie is uitgeschakeld (longontsteking tuberculose longoedeem tumoren enz.) 2. als het ademhalingsmechanisme wordt verstoord door aan doeningen van het borstvlies, diaphragma en borstwand (pneumothorax; ribfracturenpleuritides enz.); 3. als de longen onvoldoende worden geventileerd (diphtherie glottisoedeem; copra aliena verbuiging der trachea; enz.). Het vervoer van dergelijke patiënten kan het beste plaats hebben in zittende houding. De oorzaak van de benauwdheid behandele men verder op de gebruikelijke manier. Hoewel hoesten op zichzelf niet ernstig behoeft te zijn, moet er aan worden gedacht, dat het veroorzaakt kan zijn door aspiratie van braaksel. De bloedspuwing bij tuberculose is volgens onderzoekingen in den caisson reeds op geringe hoogte voorgekomen, waarbij wordt aangenomen, dat de luchtverdunning provoceerend zou werken. De behandeling is dezelfde als op den grond men vrage den piloot laag te vliegen. Het is in verschillende gevallen gebleken, dat een astma-aanval gedurende een vlucht kan verergeren (zij gaat ook wel eens over); ephedrine tabletten voor de reis worden van Fransche zijde aan geraden. Glottisoedeem is gelukkig een zeldzame complicatiedreigt deze aandoening, dan is het vervoer door de lucht gecontra-indi- ceerd. Komt de aanval tijdens de vlucht, dan moet tracheotomie worden verricht. Longontsteking en bronchitis behoeven, behalve zuurstof en de gebruikelijke stimulantia, geen aparte verzorging. Pneumoniën na ernstige borstwonden hebben doorgaans een zoo slechte prog nose, dat het vervoer per vliegtuig geen zin heeft. Patiënten met een pneumothorax verdragen het vliegen op ver schillende hoogte betrekkelijk goed aangeraden wordt om niet boven de 1000 m te vliegen. De gaszieken, die geen longoedeem hebben of bij wie geen long oedeem is te verwachten, kunnen zonder bezwaren per vliegtuig worden geëvacueerd, mits zij zuurstof kunnen inademen. 4. Circulatie apparaat. In het algemeen is het luchtvervoer voor hartpatiënten ge- contra-indiceerd. Inspanning, emotie, koude, lage atmosferische 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 69