Tot zoover Hooyer. Wij veroorloven ons op te merken, dat wat een „secte" van den Islam wordt genoemd, in feite den zuiveren Islam dient te heeten. Wahabieten zijn de „Calvinisten" van de Islamietische leer. C. Abdoel Asis. Was het Wahabisme, de puriteinsche Islam, nu inderdaad dood AllerminstDe groote man van het tegenwoordige Arabië, Koning Ibn Saoed, is het Hoofd der Wahabieten, en, als de teeke nen niet bedriegen, ook de toekomstige Khalief van den Islam. Wij zullen daarom zijn levensloop uitvoerig beschrijven. Abdoel Asis, zoon van Abdoer Raman, van Faisal, van Toerki, van Abdallah, van Moehammad ibn Saoed, werd in November 1880 in Riad geboren in het midden van Arabië, dat toen weder als een door de wereld vergeten land, een gebied zonder eenheid of leider, aan de poorten van Azië lag. Het paleis der Saoedi's, gelegen in een omwalde enceinte binnen de stad, kende geen spoor van weeldegeen kostbare tapijten of kussens, geen bloe men, alles was donker en kaal. Riad, de geboortegrond van het Wahabisme, kent de weelde niet. Wahabieten rooken niet, drinken niet, maken geen muziek, dragen geen fijne stoffen, zij lachen en zingen niet. De stad kent slechts ijveraars voor het geloof, vervuld van een diepen haat jegens de ongeloovigen. Wahabieten zullen geen levensvreugde kennen voor en aleer hun missie is volbracht, voor Allah's wetten weder algemeen goed 618 „het reduit der Padri's in de vallei van Alahan Pandjang, tweemalen „tevergeefs door de Maleiers werd aangevallen, breidde de macht „dier geestdrijvers onder hun vierhoofdig bestuur, waarvan Toeankoe „Imam de ziel was, zich steeds verder uit. „In Tanah Datar vermeesterde het Padri-hoofd Toeankoe Pasaman „Tandjong Beroela en deed in het belang zijner secte op een ver- „zoeningsfeest alle vorsten en rijksgrooten van Menangkabau om brengen, met uitzondering van een rijksvorst, Radja Moening, die „met zijne kleinkinderen wist te ontkomen. Door schrik overmeesterd, „onderwierp zich nu geheel Tanah Datar aan de fanatieke partij, die „door zware straffen, doodslag, verbanning en verkoop als slaven „haar gezag handhaafde. Vele hoofden weken echter naar Padang „uit, of vluchtten naar de XX Kota's en Bratipo, welke land schappen zich, met hun steun, tegen de Padri's staande hielden. „Zoo was dan door het gesloten verdrag en het bezetten van Sama- „wang aanleiding gegeven tot den langdurigen krijg, waardoor het „uiteengevallen Menangkabausche rijk en de geheele Westkust van „Sumatra onder het gezag kwamen van het Nederlandsch-Indisch „Gouvernement". Mochten de lezers meer willen vernemen van Abdoel Asis, den tegen- woordigen Koning Ibn Saoed, dan wij hier kunnen geven, dan raden wij ten sterkste aan de lezing van het mooie boek van Rupert Denkan. Die Auferstehung Arabiens, Ibn Sauds Weg und Ziel. Verlag Wilhelm Goldmann, Leipzig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6