druk en zuurstofgebrek, zijn de, tijdens zulk transport voor hen nadeelige factoren. Reeds eerder werden de onaangename compli caties vermeld, die deze patiënten in den caisson kunnen krijgen. Leduc geeft als voorwaarden voor het vervoer van uitzonde ringsgevallen 1. laag vliegen (liefst niet boven 1000 m) 2. zeer langzaam stijgen en dalen 3. zuurstof kunnen toedienen. In de Duitsche literatuur wordt aangeraden zulke patiënten met coramine te behandelen. Het is nl. bij dierproeven gebleken, dat de critische hoogte (d.i. de hoogte, waarop bij deze dieren bepaalde verschijnselen optreden, welke worden veroorzaakt door het gebrek aan zuurstof) na een injectie met coramine hooger is gelegen. De invloed van het zuurstofgebrek wordt dus pas op grootere hoogten ondervonden. Alleen bij zwangere vrouwen wordt dit middel afgeraden, wegens de kans op baarmoeder-con tracties. Angina pectoris is een absolute contra-indicatie voor het trans port per vliegtuigcaissononderzoek heeft dit voldoende vast gesteld Garsaux). Mocht tijdens een vlucht een aanval optreden, dan behandele men op de bekende manieren (Amylnitrietzuur stof; morphine). Pericarditis exsudativa, haemo- en hydropericard zijn even eens absolute contra-indicaties. Fransche auteurs willen een kort vervoer per vliegtuig toestaan, mits vlak voor den tocht een punctie kan worden verricht. Aangezien men den invloed van luchtverdunning op de vorming van het trans- of exsudaat niet kent, lijkt het beter voorloopig niet te tornen aan deze indicatie. 5. Borstwonden. Het vervoer van patiënten met borstwonden, waarbij medias- tinaal emphyseem of een haemothorax is opgetreden, is niet ver antwoord. Bij alle overige gevallen, waar snel specialistisch in grijpen noodig is, is het vervoer per vliegtuig aangewezen. Borst wonden met een overdruk in de borstkas moeten met de uiterste voorzichtigheid worden vervoerd. Bij ventielwerking moet zoo mogelijk de pneumothorax eerst van lucht worden ontledigd. Hartwonden geven weinig hoop op herstelvandaar dat het transport weinig zin heeft. 6. Tractus digestivus. Treedt tijdens een vlucht bloedbraken op dan geve men den patiënt absolute rust d.w.z. hij moet zich zoo weinig mogelijk bewegen. Verder laat men hem kleine stukjes ijs slikken en injiceere morphine en een bloedstelpend middel. Door de Duit- schers wordt het Manetol geroemd. 682

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 70