afgewacht of er na therapeutisch ingrijpen geen verbetering optreedt. Blijft de toestand slecht, dan is het beter conser vatief te behandelen of bij gevallen met een nog dubieuze prognose, den chirurg te laten komen 3. twijfelachtige buikwonden, waarbij een chirurgisch ingrijpen misschien niet noodig zal zijn, moeten eveneens conservatief worden behandeld. Reeds eerder werd de aandacht gevestigd op de belangrijke rol, die de uitzetting der darmgassen speelt. Zij kunnen den darmin- houd via de wond in den darm in de vrije buikholte persen. Dit proces wordt bevorderd door de uitwendige luchtdrukvermindering tijdens het stijgen. Het is dus altijd geïndiceerd, dat zulke patiën ten op geringe hoogte worden vervoerd. Geperforeerde appendi- citides geperforeerde maag- en darmzweren mogen per vlieg tuig worden geëvacueerd, mits aan bovenstaande indicatie wordt voldaan. Er wordt van verschillende kanten de nadruk op gelegd, tijdens het vervoer die patiënten voor te laten gaan, die een zeer goede kans maken met succes te worden geopereerd of behandeld; de prac- tijk heeft uitgewezen, dat dikwijls hopelooze zieken en gewonden werden geëvacueerd, terwijl de minder ernstige achterbleven, waardoor het nut van het kostbare vervoer door de lucht zeer gering werd. 7. Urogenitaal apparaat. Zwangerschap is geen contra-indicatie voor het vervoer per vliegtuig, mits gevlogen wordt bij behoorlijk weer en niet te hoog (uitzetting van darmgassen in een buik, die daartoe weinig ruimte overlaat) De gebarsten buitenbaarmoederlijke zwangerschap, die ten spoe digste chirurgische hulp vraagt, is een aandoening, waarbij snel en rustig vervoer is aangewezen. Mits het weer niet al te slecht is en de patiënte nog in een behoorlijken algemeenen toestand ver keert, mag van een vliegtuig worden gebruik gemaakt. Tegen de dreigende collaps legge men de patiënte met het hoofd iets naar beneden en neme dezelfde maatregelen als bij een ernstige bloeding werden genoemd. Het is verwonderlijk zoo goed als deze vrouwen tegen het luchttransport bestand zijn. Hubach vervoerde reeds 10 jaar geleden een vrouw met een gebarsten extra-uterine zwangerschap op een hoogte van 2000 m zonder dat eenig alarmeerend verschijnsel optrad. Er is een geval bekend in Amerika, dat een vrouw in een vliegtuig beviel, waarbij zich geen medische moeilijkheden voor deden. 684

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 72