Aandoeningen van het mannelijk geslachtsapparaat zijn geen contra-indicatie voor het vervoer per vliegtuig. Kolieken (galsteen; niersteen) moeten tijdens de vlucht op de gebruikelijke manier worden behandeldbij patiënten met een duidelijken aanval wachte men met het transport tot deze voorbij is. 8. Zenuwstelsel. Patiënten met hersenaandoeningen, waarbij een flink verhoog den intracranieelen druk, mogen niet per vliegtuig worden ver voerd, omdat de luchtverdunning dezen druk doet toenemen. Schaltenbrand heeft in Hamburg proeven genomen met honden, waarbij de hersendriik gedurende de luchtverdunning in den caisson werd gecontroleerd. Hij vond o.a. dat bij elke vermindering van den luchtdruk een vermeerdering van den hersendruk optreedt zuurstofinademing een middel is om de liquordrukverhooging tegen te gaan. De voorwaarden, waaronder een transport per vliegtuig voor sommige van deze patiënten met verhoogden hersendruk kan plaats hebben, zijn 1. goede algemeene toestand 2. zuurstof inademing 3. een flink verhoogde druk moet voor de reis kunnen worden verminderd (punctie) 4. laag vliegen 5. korte duur van de vlucht. Wat betreft de schedelbasisfracturen moet men uitgaan van het standpunt, dat daarbij zeer spoedig vervoer naar een chirurg alleen geïndiceerd is, wanneer de algemeene toestand goed is en er redelijke kans bestaat op het behoud van den patiënt. Mocht de prognose al dadelijk blijken vrijwel infaust te zijn, dan heeft luchtvervoer geen zin. Een hersenschudding is geen contra-indicatie voor luchtvervoer. 9. Infectie-ziekten. Indien de algemeene toestand van den zieke zulks toelaat en het ambulance toestel voldoet aan de daaraan te stellen eischen, bestaat er geen reden zulke patiënten niet door de lucht te eva- cueeren. Bij besmettelijke ziekten dient men er rekening mede te houden 1. dat geen, overigens normale, gewonden of zieken naast besmettelijke worden vervoerd 2. dat alle maatregelen moeten worden getroffen om het ver plegend en vliegend personeel voor een infectie te vrijwaren 3. dat de cabine zoodanig is gestoffeerd, dat zij gemakkelijk kan worden gedesinfecteerd. 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 73