zullen zijn geworden en de Islam vereend en sterk zal zijn als ten tijde van den ProfeetIn deze puriteinsche atmosfeer groeide Abdoel Asis op en werd er voorbereid voor zijn groote taak om het Wahabisme weder sterk te maken. Op 5-jarigen leeftijd kon hij reeds het geweer hanteeren en was hij een behendig ruiter. Toen kwam hij in de school der Oelema's, en kon hij, ondanks zijn normalen kinderlijken afkeer van boeken en leeren, reeds op 7-jarigen leeftijd den Koeran opzeggen. Hij vastte met zijn vader, Abdoer Raman, en ging dagelijks vijfmalen met hem ter moskee, een kaal, onversierd gebouw, weinig geëigend voor bespiegelingen, doch waar harde mannen elkanders geloofsijver aanspoorden opdat deze zou worden als de zengende woestijnwind, de Khamsin, welke, zandwolken voor zich uitdrijvend, zelfs de sterkste hin dernissen neerslaat Reeds in zijn jeugd bleek Abdoel Asis een buitengewoon mensch te zullen worden hij was twee hoofden grooter dan de andere knapen van zijn leeftijd en sterk als een leeuw (Ibn Saoed heeft nog een machtig lichaam en is 1.90 meter lang). Toen hij 6 jaren was, werd Riad, de stad der Wahabieten, door het Hoofd der Sjammar's, Moehammad Ibn Rasjid, veroverd. Abdoer Raman en zijn familie mochten in de stad blijven maar waren feitelijk gevangenen van Ibn Rasjid. Dat kon natuurlijk zoo niet blijven en Abdoer Raman zou geen Arabier en zeker geen Wahabiet zijn geweest, als hij niet met alle middelen zou hebben gepoogd om de Sjammar's uit Riad te verjagen. Maar Ibn Rasjid was óók geen kind, en toen hij de poging tot opstand ontdekte, liet hij een dozijn Wahabieten ophangen voor het paleis, een tweede dozijn doodslaan en een derde dozijn in kokende olie verdrinken alles volgens de oude beproefde landsgewoonten. Ibn Rasjid bemerkte evenwel, dat de rust in de stad niet zou wederkeeren, zoo lang niet de familie Saoed zou zijn uitgeroeid. Daarom gaf hij aan den gouverneur der stad, Salim, opdracht dit proces uit te voeren. Het mislukte. Omdat Salim een te goedhartig en te goedgeloovig man waszoodat hij zelf het slachtoffer werd. Abdoer Raman wist hem te overrompelen en op afschuwelijke wijze dood te martelen (de beschrijving van deze gebeurtenis zullen wij maar achterwege laten, maar mooi was ze niet). Ibn Rasjid nam dus wraak, viel met groote overmacht Riad aan en veroverde de stad opnieuw. In dit gevecht doodde Abdoel Asis met een sabelsteek zijn eersten vijand op een leeftijd dat wij nog rustig op de lagere school zitten. Met dat al moest Abdoer Raman met zijn familie vluchten en ging Abdoel Asis op zijn elfde jaar in de verbanning zij zou een harde leerschool zijn. Eerst ging het naar de Perzische Golf, naar den Sjaich der Adsjman. En nu begonnen de Turken zich voor Abdoer Raman te interes seeren. Dat zat zóó De Turken regeerden in naam over geheel 619

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 7