692 2. Hij moet rechtstreeks radiotelefoniseh met het vk.det. zijn verbonden. 3. Het overseinen van een (niet) vercijferd bericht duurt gemiddeld (15) 45 min. Veel hangt echter af van het aantal posten in één net. 4. Het is zeer bezwaarlijk voor ordonnansen om van achter naar voren langs een zich met een snelheid van 40 km verplaatsende colonne berichten over te brengen. 5. Marschcontroleurs begeven zich per motorrijwiel langs de colonne om voor het onderhouden der afstanden te waken zij regelen eventueel het burger verkeer. Tactisch gebruik van de div.art. Kol. Baron bespreekt volgens vorenvermelde aflevering van B.B.S.M. in La France Militaire van 2 Feb. 1938 de D. beginselen over het tactisch gebruik van de div.art. Deze div.art. bestaat uit 3 afd. lichte en 2 afdn. zware art. Normaal zullen 2 afdn. lichte art. worden aangewezen voor rechtstreekschen steun der beide voorregn., terwijl 1 afd. lichte en 2 afdn. zware art. in de hand van den div.cdt. blijven (alg. opdrachten), waarmede hij dus invloed op het gevecht kan blijven uitoefenen. In het zwaartepunt kan het aanvallend reg. dus door 1 afd. lichte art. (rechtstr. steun) en 2 afdn. zware art., waaraan meestal 1 lichte afd. is toegevoegd, van den div.cdt., worden gesteund. Een dergelijke grcote hoe veelheid art.vuur kan voor den vij. een dankbare aanwijzing vormen omtrent het zwaartepunt van den aanval. Het is dus noodig de door deze art. te bevuren strook grooter te nemen dan „le secteur d'attaque de l'infanterie". De afdn. voor rechtstr. steun verkeeren altijd in de moeilijkheid, dat zij plotseling van hun rechtstr. steun moeten kunnen overschakelen op alge- meene opdrachten, dus moeten „contribuer au succes de la manoeuvre du général de division". Hierdoor is in elk geval een goede verbinding met het te steunen reg. en het art.co. van de div. noodig. De eerste taak van de art. voor rechtstr. steun zal zijn zich steeds gereed te houden om de orders van den div.cdt. uit te voerenvoor zoover zij hierdoor niet in beslag wordt genomen, levert zij den rechtstr. steun voor de regn.inf. De beste methode om bij te dragen tot het algemeen succes, is steun „dans le cadre de la manoeuvre divisionnaire". Pantserkrachten en nevel. In D.W. 1938, Heft 17 vermeldt de D. schrijver Brandt, dat in F. het algemeene beginsel dat zelf-verneveling van een stelling ongunstiger is voor den verdediger dan voor den aanvaller, niet wordt toegepast op vewn. Het vernevelen var. die stellinggedeelten, waar pantseraanvallen mogelijk worden geacht, wordt aanbevolen. Deze meening grondt men op de om standigheid, dat aanvallende vewn. door nevel meer worden gehinderd dan aanvallende inf.; zij worden van laatstgenoemd wapen gescheiden en kunnen hun snelheid niet uitbuitenhun gevechtskracht daalt tot het nulpunt. Wel kan nevel uit den aard der zaak gunstig zijn bij het innemen der uitgangsopstelling of bij het overschrijden van een heuvelrug, maar de eigenlijke gevechtshandelingen moeten buiten nevelwolken worden gehouden. Overste Nehrung komt ongeveer tot dezelfde slotsom, doch is toch geen voorstander van zelfverneveling der stelling. Liever vernevelt hij de aan vallende vewn. „auf weite Entfernung", om snel oprukken te voorkomen. De aanval wordt door deze wijze van verneveling even goed vertraagd, terwijl het pag. van den verdediger niet wordt uitgeschakeld. Luit. Gnl. Guderian laat zich in zijn boek „Achtung-Panzer" minder duidelijk uitNaast „Wenn nicht die Natur bereits von sich aus für Nebelschutz gesorgt hat und damit die feindlichen Abwehrwaffen und

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 80