696 Tactisch gebruik van de artillerie. De hoofdzaken uit het kortelings verschenen It. gv.voorschrift voor de art. worden weergegeven in R.d'Art. Mrt. (Note au sujet du nouveau règl. de l'art. it.). Op samenwerking, ook binnen het eigen wapen, met nevenafdn., wordt nadruk gelegd krijgt de art. geen vuuraanvragen of opdrachten, dan zal zij, indien de omstandigheden dat vereischen, eigener beweging moeten handelen. Tijdig doch minder nauwkeurig afgegeven vuren zijn mits de tactische uitwerking voldoende is te verkiezen boven zeer nauwkeurig doch niet tijdig afgegeven vuren II n'existe pas de tir technique et de tir tactique le tir est un" merkte een It. schr. nog op) Centralisatie gaat boven decentralisatietoch mag zij niet tot systeem worden indien de steun aan de inf. door centralisatie niet of niet voldoende is gewaarborgd, laat men haar los niettemin moet het gros van de art. op elk gewild moment snel vereenigd kunnen optredende cdt. van een groote eenheid dient steeds te kunnen beschikken over alle afdn., met inbegrip van die voor rechtstreekschen steun. De div.art. kan worden versterkt met die van een div. in 2e lijn mits valt te voorzien, dat deze in dezelfde richting zal worden ingezet de L.K.cdt. geeft terzake nauw keurige en beperkende bevelen, in het bijzonder t.a.v. inzet, taak en mu.- gebruik op dit laatste punt legt het voorschrift meermalen grooten nadruk Art. bestrijding is in principe L.K.zaaktijdens de nadering behoort zij evenwel tot de taak van de div.art., die overigens en in het bijzonder tijdens den aanval niet mag aarzelen, op korten afstand opgestelde en gevaarlijke vij. bijn. te bestrijden. V.z.v. uitgevoerd door L.K.art. geschiedt de art.bestrijding niet rechtstreeks door den L.K.A.C. deze heeft de handen reeds vol en wijst voor genoemde taak iemand aan. De dezen cdt. t.b. gestelde art.gp. wordt in voorkomend geval verdeeld in ondergpn., welke als regel werken in de div.vakken, terwijl een dezer ondergpn. door dracht en opstelling in staat moet zijn tot ingrijpen in het geheele L.K.vak. In geval div.- of L.K.art. wordt versterkt met andere eenheden, kan het voorkomen, dat de cdt. daarvan hooger of ouder in rang is dan de cdt. der te versterken eenheidlaatstgenoemde voert niettemin het co. Het nieuwe regl. behandelt eveneens de samenwerking met en de bestrijding van vewn. Bij de ondersteuning van den vew.av. treedt de art. zeer offensief opbijn. worden vooruitgeschoven naar stln. waar direct kan worden gericht sprongen voorwaarts van bijn., sien. en zelfs stun, worden voor bereid evenals de echelonsgewijze verplaatsing van het gros, dat den aanval ondersteunt. Zoodra deze in gang is gezet, is het onderhouden der vbn. uitermate moeilijk derhalve dient de wg. zoo te worden georganiseerd, dat waar noodig eigener beweging kan worden ingegrepen. Bij gunstige windrichting zal de art. het vij. pags. verblinden met rookmu. zulks zal echter niet steeds en niet op alle terreindeelen mogelijk zijn. Hierop worden vuurconcentraties voorbereid, eerst af te geven op een teeken van de vewn., zulks ten einde te voorkomen, dat deze in hun optreden worden gehinderd. In de vdd. bestaat de taak van de art. uit het bevuren van de vij. vewn. op korten afstand in direct gericht vuur en het afgeven van vuurconcentraties ten einde z.v.m. vewn. buiten gevecht te stellen alvorens deze de eigen stelling hebben kunnen aanvallen. R.M.S. Mrt. en B.B.S.M. April verslaan een in F.M. verschenen artikel over D. opvattingen omtrent het gebruik van de div.art. Rekent men op 1 afd. hw. per reg. inf. in voorste lijn voor rechtstreekschen steun, dan kan de „zwaartepunts-art." in de hand van den div.cdt. in max. 1 afd. hw. en 2 afdn. zw. gs. sterk zijn. Deze groep slechts te laten optreden in de achter eenvolgende hoofdaanvalsvakken zou leiden tot onmiddellijke onderkenning daarvan en daarheen het vuur trekken van de vij. zw. inf.wapens en art. Om dit te voorkomen moeten de afdn. voor rechtstreekschen steun optreden in verband met de „zwaartepuntsgroep"zij dienen dus twee meesters den reg.- en den div.cdt. Kwalijke gevolgen, welke uit dit tweeslachtige

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84