697 karakter van de div.art. zouden kunnen voortvloeien (zie ook I.M.T. 1937, blz. 427, mj. Lattmann) zijn slechts te voorkomen, indien de div.cdt. het gebruik van de art. geheel beheerschtdit zou de voornaamste reden zijn waarom in het D. leger meer dan de helft der div.- en L.K.cdtn. afkomstig zijn uit de art. Of deze verklaring juist is, valt niet na te gaan n.h.v. bestaan, zoo al sprake mocht zijn van een vraagstuk, wel andere wijzen waarop dit kan worden opgelost. Luchtdoelartïllerie. Voor de luvdd. van Londen en andere centra zijn 2 div. territoriale tpn. cmgezet in ld.divn. Elk telt 4 gpn. ld.art. en 1 vb.bat. De gpn. zijn van verschillende samenstellinggenoemd worden de 26e a 4 afdn. art. en 2 zl.batn., en de 32e a 1 afd. 'art. en 2 zl.batn. In totaal telt de le (2e) div. 9 (7) afdn. ld.art. en 11 (11) zl.batn. Het materieel bestaat uit gs. van 9.4 cm (nieuw), 7,6 cm en 4 cm. De sterkte van de 2 divn. bedraagt 44.700 man (R.d'Art. Mrt.) Res. kap. Rodyenko geeft in C.A.J. Mrt.-April enkele wenken voor Camouflage for A.A. Artilllery. Het nastreven van de aan het einde van den wereldoorlog op het gebied van maskeering bereikte volmaaktheid acht S. onjuist. Men dient de beveiliging veeleer te zoeken in veelvuldige stelling- verandering en juiste keuze der stellingenld.bijn. zullen in max. 48 uur op dezelfde plaats mogen blijven. Overigens dient de maskeering er in de eerste plaats op te zijn gericht, het ld.gs. als zoodanig onherkenbaar te maken waartoe het noodig is, de rechtlijnige vormen van affuitbeenen en schietbuis weg te nemen. Luistertoestellen zijn door hun onregelmatige vormen gemakkelijk weg te moffelen zin. daarentegen bieden groote moeilijkheden welke kunnen worden overgenomen door deze overdag gedekt elders op te stellen. Veel aandacht dient te worden besteed aan maskeering van de kabels deze vallen in de lucht zeer op. De Am. ld.art. staat op het punt, ongeveer verdriedubbeld te worden, i.v. waarmede wij het volgende aanstippen uit Coast Artillery Manual II, Antiaircraft Artillery, Part 1, Tactics. De mob. ld.art. is georganiseerd in brign. a st. 3 regn., elk a st. 2 afdn. De le afd. van elk reg. bestaat uit st. 1 bij. van 3 sien. a 5 zln. en 3 bijn. van 4 X 7.5 Id. 4 X 12.7 ld.mitr. De 2e afd. telt st. en 4 bijn. a 3 peln. a 4 X 12.7 ld.mitr. Het pel. is de vuursndheidz.n. kunnen echter gpn. van 2 of zelfs enkele stun, worden ingezet. De „day of fire" is 300 schn./stu. 7.5 Id. en 4500 schn./stu. 12.7 ld.mitr. (per reg. dus resp. 3600 en 270.000, d.i. in gew. 82, resp. 51 ton). De indeeling bij het leger is als volgt t.b.v. Alg.Hd.kwt. (voor 6 legers) 5 brign., 18 regn. 7.5 of 10.5 ld. en 12 zl.bijn., welke tevens dienen als res. voor de ku.art. per Leger 1 brig, van de opgegeven samenstelling is in het algemeen niet voldoende en wordt dan aangevuld uit de vorengenoemde res. per L.K. 1 reg. als voren z.n. aan te vullen als bij het leger. per zelfst. optredende div.in min. 1 bij. 7.5 ld. 1 sie.zln. 1 sie. van den trein van de afd. 7.5 ld. benevens 1 afd. ld.mitm. min 2 bijn. De inzet van deze wapens houdt er rekening mede, dat de inf. en vd.art. over eigen ld.mitm. beschikken derhalve dienen de ld.mitr .bijn. in de eerste plaats voor de bescherming van de vewn., de genie en de diensten. De bij. treedt als volgt op. Tijdens de legering is zij ongeveer in het midden van het legeringsgebied opgesteldde zin. op 5 km afstand. Wordt bij daglicht afgemarcheerd, dan dekt de bij. den afmarsch. Moet de troep een défilé dcorschrijden, dan rukt zij z.s.m. op tot de ruimte tusschen voorhoede en hoofdmacht indien het wegennet dit belet, marcheert zij z.n. in de hoofd macht. Bij nachtelijke verplaatsingen dient de bij. bij dagaanbreken gereed te staan ter bescherming van het nieuwe bivak. Voor en tijdens den aanval dekt de bij. de ontwikkelingsruimte uit een stelling op 13003000 m achter de uostl. in de vdd. staat zij op 20004000 m achter de hoofdweerstandslijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 85