698 Steeds dient zij, ter voorkoming van bestrijding door vij. art., gedekt te worden opgesteld, m.h.o. op de groote mondingsvlam achter maskers van minstens 10 m hoogte. De zin. worden overdag gedekt opgesteld en staan 's nachts in 1 of 2 halve cirkels op 35005500 m rond de bij. Omtrent het gebruik van ld.art. bij de ku.vdd. zegt het voorschrift nog, dat „each locality is a special problem". Ku.bijn. vormen in tegenstelling met groote werken en marine-etablissementen geen loonende doelen voor hor. bomavn. doch wel voor de in duikvlucht. Aanvulling van de ld.art. in vaste ostl. met mob. eenheden is gewenscht, zoowel ter versterking van eerstgenoemde als m.h.o. op verrassing. B.B.S.M. April behandelt de brochure Defense du territoire beige contre les attaques aériennes van den oud-cdt. der ld.art. gnl. Vandeputte. Het zwaartepunt van de B. lu.vdd. dient volgens S. te zijn gelegen bij de ld.art., bewapend met gs. van 10 cm (voor bijzondere objecten nog zwaarder), gs. van middelbaar en aut. gs. van klein kal. De Interessante amerikanische Betrachtungen über den Zukunftskrieg strekken zich in D.W. 14 o.m. uit over de ld.art. Ten bewijze van de groote ontwikkeling, welke dit wapen heeft ondergaan, wordt aangevoerd, dat de verhouding van de aantallen door vlgn. en ld.art. neergehaalde vij. toestellen van 5 1 in den wereldoorlog in Spanje zou zijn gewijzigd in 2:5, hetgeen o.m. zou zijn toe te schrijven aan het door S. zeer geroemde Boforskanon van 8.8 cm. De daarmede bereikte resultaten tot op 400 m hoogte werden vlgn. afgeschoten vormden voor Eng. de aanleiding, dit gs. in grooten getale aan te schaffen. Overigens dient de groote vooruitgang niet zoozeer te worden toegeschreven aan het gs. dan wel aan de verbetering van de vuurleiding. Ervaringen. In aansluiting met het vorenstaande stippen wij het volgende aan uit het werkje Militarische Lehren des Bürgerkrieges in Spanien van den D. oud- mar. off. Helmut Klotz. De grootste les is, dat de afweerwapens van vew. en vlg. zich sneller hebben ontwikkeld dan deze wapens zelve. Was tijdens den wereldoorlog van de 5 afgeschoten vlgn. slechts 1 het slachtoffer van de ld.art., thans zijn de verhoudingen omgekeerd. Dit valt echter mede toe te schrijven aan de veranderingen in den strijd van vlg. tegen vlg. Zoo kunnen thans op waarschuwing van lwtn. ingezette jvlgn. niet tijdig optreden binnen 30 km van de posten in een 30 km breede strook achter front of kust speelt de ld.art. een groote rol. Zij kan haar taak echter slechts goed vervullen indien zij beschikt over eenige elkaar aanvullende wapentypen, welker eigenschappen niet alleen rekening houden met het technisch moge lijke, doch evenzeer met het tactisch toelaatbare. In voorste lijn kan het vij. vlg. alleen succes behalen door te dalen beneden 1000 mm.h.o. op 's vijands nabijheid op den grond dient het afweerwapen te zijn klein, van licht gewicht en eenvoudig te bedienengroote dracht is niet vereischt. Het 2 cm wapen voldoet uitstekend aan deze eischen. Boven het front op groote hoogte vliegende vij. toestallen kunnen worden bestreden door meer naar achter opgestelde wapens met groote reikwijdte, het 8,8 cm gs. Ook dit voldeed uitstekend meermalen werd succes geboekt op een vert. tevens hor. afst. van 5, dus een schootsafst. van 7 km. Gnl. Franco beschikt nog over gs. van 3.7 cm, dat tevens geschikt was voor pantserafweer S. noemt het een volkomen overbodig compromis-wapen. De bijn. telden 4 (8.8 cm) of 6 (3.7, 2.0 cm) stun, (laatstbedoelde bijn. te beschouwen als dubbel-sien. Sch.). Omtrent het gebruik van art. met of tegen vewn. merkt S. het volgende op Vew.avn. dienen massa-avn. te zijnzelfs indien zij verrassing beoogen moeten zij worden voorafgegaan door een inleidend art.vu. dat in hoofdzaak moet zijn gericht op de vij. pantserafweerwapens, de doodsvijanden van de tank. De achter de vewn. volgende inf. dient zelve op den voet te worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86