701 industrie, dat door kracht van omstandigheden eenvoudig niet boven een zeker stadium van proefneming kan uitkomen. En tevens waarom veie vliegers van meening zijn, dat deze omstandigheden noodzaken om af te van kostbare en riskante proefnemingen met eigen prototypen en zich te bepalen tot licentiebouw van erkende buitenlandsche typen.) Wij volstaan verder met aan te geven, dat de zeer bevoegde schiijvei achtereenvolgens bespreekt de ontwikkeling van lichtere vliegtuigen (eveneens 5 jaar) het verlies in oorlogstijd (geschat op 1 a 2 procent bij iedeie opdiacht 20 opdrachten per maand. Dus na 3 maanden oorlog is er weinig meer over. Conclusie: alleen vliegtuigen inzetten voor „vital blows en zorgen voor een behoorlijke sterkte bij het begin, met een reëel plan voor bijbouw) het vervaardigen van vliegtuigen in „shadow-factories en net daar mede samenhangende vraagstuk van „tooiing", het goed passen en vlot en gemakkelijk monteeren (hetgeen hier, waar het gaat om tien- of vijftigtallen, heel wat moeilijker is dan b.v. in de automobiel-industrie) mogelijkheid van overbrugging van de kloof tusschen particuliere pro ductiemethoden en militaire eischen; de noodzakelijkheid van het bezit van een instituut, dat volledig op de hoogte blijft van de tactische behoeften der militaire luchtvaart en in staat is deze behoeften in deugdelijke ontwerpen te belichamen en ermede te experimenteeren (in de U. S. is dit de Material Division Davton Ohio: een der allerbelangrijkste resultaten van dit instituut is de uitvinding van een „automatic landing device", waarmede een vliegtuig wordt geland „without the pilot's hands or feet touching the controls and without manually operated ground radio aids Jachtvliegtuigen. Hoewel ook in Amerika de z.g. jachtkruiser wordt ontwikkeld (XFM-l multiseater fighter) beteekent zulks allerminst dat de eenpersoons-] ager wordt losgelaten. Beiden zijn noodig en elk heeft zijn eigen taak de jac - kruiser bestrijdt de groote bommenwerpers, de eenpersoons-jager treedt op tegen kleine vliegtuigen. (Aldus Gnl. Westover in Army Ordnance, Maart-April 1938). Amerika heeft voorts den eersten tweemotorigen eenpersoons-jager, de Curtiss A-18, met 2 Wright Cyclone motoren en een kruissnelheid van meer dan 400 km. Bewapening4 mitrailleurs in den neus. „Une seule ombre au tableau. Ces Curtiss sont des monoplaces et les pilotes a qui on les confie ont 200 instruments de bords a surveiller. Dans la fievre et la folie d un combat aérien, pourront-ils continuer a suivre les indications de cette assemblee de cadrans (Les Ailes, 19 Mei 19o8) In Spanje zou de in Rusland gebouwde „Chato", van origine een A^^ri- kaansche tweedekker, snelheid 340 km, zich de meerdere getoond hebben van de snellere Duitsche en Italiaansche jagers (Messerschmidt en Fiat), dank zij een grootere wendbaarheid. Deze jager heeft 4 mitrailleurs en is voorzien van een pantser achter den rug' van den piloot. Dit is de eenige juiste plaats, waardoor de bestuurder beschermd is tegen onverwachte aan vallen en alle aandacht naar voren kan besteden. (Les Alles, 19 Mei 1938). De lessen van Spanje. Dans le del d'Europe, I'Aviation grand.it démesurémenlt" aldus Les Ailes van 26 Mei 1938. T Cette semaine, deux constatations retiennent notre attention. La premiere, c'é'st l'importance chaque jour plus grande que prennent les usmes dans la Défense Nationale. La seconde, c'est la redoutable effieacite de 1 arme

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 89