709 De motor met 180 'H.P., gemiddeld aangewende kracht in een spoorwagen, verbruikt ongeveer 95 1 benzine per 100 km. Bij proefnemingen is gebleken dat het gemiddelde verbruik van ammoniak per 100 km 114 kg bedraagt. Vergelijkingsgetallen uitgedrukt in geldelijke waarden, worden niet gegeven. Door de zorg van den Dienst van Gemeentewerken te Bandoeng worden proeven genomen met methaangas als brandstof voor automobielen, welk gas gewonnen wordt uit de producten van de Imhofftanks. De Imhofftank van de Gemeente Bandoeng is de eenige in Ned.-Indië. In Duitschland wordt dit systeem veelvuldig toegepastniet alleen ter vernietiging van de faecaliën maar tevens met het oog op de daarmee gepaard gaande fabricatie van methaangas van een hooge calorische waarde. (Ook in Holland worden Imhofftanks toegepast)Het resultaat van de Imhoff tank te Bandoeng is bijzonder goed. Men werkt hier bij een optimum tempe ratuur, hetgeen een ruime gasontwikkeling ten gevolge heeft. De tank wordt gevoed door den faecaalafval van circa 60.000 inwoners. De gas-prcductie bedraagt dagelijks 400 m3, terwijl elke m3 een calorische waarde vertegen woordigt van 7900 calorieën. De samenstelling van het gas is voor meer dan 80 methaan, terwijl ook eenig koolzuur aanwezig is. Indien men het gas in stalen cylinders wenscht te bewaren, dient dit koolzuur eerst uitgewasschen te worden, omdat anders het staal wordt aangetast. Het gas wordt bij een volledig 'bedrijf dus eerst gewasschen en daarna gecomprimeerd tot 150 atm. Voor autoaandrijving wordt het in stalen flesschen met een inhoud van 140 liter geperst, wat overeenkomt met ruim 21 liter benzine zoover is men te Bandoeng echter nog niet. De installatie is te beschouwen als een proefinstallatie en daarom is de samenstelling nog zeer primitief. Men perst slechts samen tot 7 atmosfeer en dientengevolge is de tank voor het gas, die op een oude vracht auto is gemonteerd, in verhouding veel te groot, terwijl mede bij een veel te lagen druk wordt gewerkt. (In Duitschland is de minimum druk, tot welken men een cylinder benut 10 atmosfeer.) Toch loopt de auto zeer behoorlijk. De auto is voorzien van een inrichting in de carburatie, welke zoowel met benzine als met methaangas gereden kan worden. Tevens is een drukreduceer-membraan aanwezig, dat bij toepassing van hooge-druk- gascylinders niet kan worden gemist. De kosten van het gas kunnen geraamd worden op enkele centen per m3 0.03) indien men geen rekening houdt met rente en afschrijving van de bouwkosten van rioleering en Imhofftanks, die voor den afvoer en de verwerking van de faecaliën toch aanwezig moeten zijn. Uiteraard zijn deze Imhofftank-gasinstallaties alleen toe te passen in plaatsen met een groote bevolkingsdichtheid. Vee- en Vleeschkeuring. Verschenen is het boekwerkje „Practische vleeschkeuring" geschreven door Dr. W. Luxwolda en Dr. K. Reitsma. Het doel van het schrijven van deze handleiding voor practische vleeschkeuring is tweeledig geweest. In de eerste plaats werd rekening gehouden met practische gegevens welke naar voren zijn gekomen, na de tot standkoming van de vleeschkeuringswet 1919. De vakliteratuur van de laatste 15 jaren heeft een schat van practische wenken en gegevens geproduceerd, welke ten doel hadden de uitvoering van de vleeschkeuringswet steeds beter tot haar recht te doen komen. De schrij vers hebben deze gegevens in de handleiding verwerkt ten einde een en ander dienstbaar te maken aan allen, die geroepen zijn de vleeschkeuring uit te oefenen. In de tweede plaats meenden de schrijvers, door een dergelijke handleiding het streven naar uniformiteit in de uitvoering van de keuring zeer te kunnen bevorderen. Met recht kan dit werk een vraagbaak en wegwijzer worden genoemd voor hen, die met de vee- en vleeschkeuring bemoeienis hebben. Het boekwerkje is uitgegeven door de N.V. Uitgevers Maatschappij Tjeenk Willink te Zwolle. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97