Deel n. 711 De Militair Geneeskundige Dienst in Nederlandsch-Indië op voet van Oorlog. Druk N.V. Mij. Vorkink, Bandoeng. Uitgave 1938. Deel II van het „Handboek voor den Officier van Gezondheid van het Kon. Ned..-Ind. Leger", dat als tweede der 3 deelen thans is verschenen, behandelt een reeks problemen, waarvoor de M.G.D. zich in den modernen oorlog te velde geplaatst ziet. Bij herhaling werd er in deze rubriek reeds op gewezen, dat in de nieuwere vakliteratuur het door de hedendaagsche, technisch op een zoo hoogen trap van ontwikkeling staande oorlogvoering, uitermate gecompliceerd geworden vraagstuk van den gewondenafvoer en de gewondenverzorging te velde, allerwege de meest intensieve belang stelling heeft. De tijd der simplistische en gebrekkige geneeskundige voor zieningen, waarmede legers eertijds, vaak met de noodlottige gevolgen van dien, ten oorlog togen, ligt ver achter ons. De moderne M.G.D. te velde is een gecompliceerde organisatie geworden, waarbij zich hulpverleener zoowel als hulpbehoevende heeft in te passen in een ingewikkeld systeem, dat beheerscht wordt door de twee machtige factorencomplexentactische noodzaak en medische urgentie. Na een inleiding, waarin in grove trekken de werkzaamheden worden geschilderd, welke benoodigd zijn om een vredesleger om te zetten in een oorlogsleger, volgt in hoofdstuk I een verhandeling over de taak van den M.G.D. hinnen het operatiegebied en de wijze, waarop deze taak met het meeste rendement ten uitvoer kan worden gelegd. De omvang van het boekwerk gebood een beperking tot algemeene richtlijnen met het O.V.G.D. I. als achtergrond. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat deze algemeene richtlijnen met de noodige soepelheid dienen te worden toegepast immers al te groote „Schablonenmaszigkeit" kan te velde niet anders dan schaden. Hoofdstuk II is gewijd aan het veldhospitaal, de laatste en grootste mobiele schakel in den keten der medische hulpverleeningsorganen te velde. De bedoeling van dit hoofdstuk is, aan de hand van de in den wereldoorlog opgedane ervaringen, het bestaansrecht, of beter nog de noodzakelijkheid van dit onderdeel voor onze M.G.D.-organisatie te velde duidelijk in het licht te stellen zulks naar aanleiding van de sporadisch tot uiting gekomen meening, dat het Vd. H. met het oog op de bijzondere in Ned.-Indië geldende omstandigheden (o.a. de korte afstanden, welke in dit eilandenrijk de eventueele actiegebieden in geval van oorlog zullen scheiden van de als evacuatie- en concentratiehospitalen in het achterland aan te wijzen zieken- inrichtingen) in onze M.G.D.-oganisatie zou kunnen worden gemist. Dan volgt een verhandeling over het vervoer, de behandeling en verpleging van zieken en gewonden, afkomstig van het veldleger in het achterland. Op treffende wijze wordt, aan de hand van ervaringen uit den wereldoorlog, in dit Ille Hoofdstuk een schets gegeven van de lotgevallen der gewonden tusschen de evacuatiestations en de hospitalen in het achterland, waar zij ten langen leste in definitieve behandeling en verpleging kunnen worden genomen. Voor velen is in den wereldoorlog de dagenlange treinreis naar het vaderland een reis naar de eeuwigheid geweest. De matelooze tragiek, welke in de lange files spoorwagens hing, die in 1914 en de eerste helft van 1915 zich dagelijks in tragen gang langs de lijnen van 'het Westfront naar Duitschland en de Cóte d'Azur voortbewogen, deed vaak niet onder voor die, welke drukte op de smalle strook gronds tusschen de loopgraven. Vervolgens geeft Hoofdstuk IV een exposé over de taak van het Roode Kruis in Oorlogstijd op Java. Hoewel deze verhandeling is bedoeld als een vluchtige schets van het doel en streven van het Roode Kruis, speciaal met het oog op zijn oorlogstaak, is het den schrijver in kort bestek gelukt, het groote belang eener juiste functiormeering van dit uiterst nuttige instituut duidelijk in het licht te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99