De Retassa's duiken met volkomen ledige longen in het water, en werken daar geruimen tijd onder verhoogden druk, zonder eenige moeilijkheid te ondervinden. En dat is geen fabelOok in Afrika bezitten eenige families een dergelijke kunde. Gorer 1) geeft hiervan het volgende verhaal Het tweede verhaal omtrent Abdoel Asis bij de Moerra's is van heelkundigen aard, betreft chirurgie d'urgence zoo men wil. 621 „was, en daarop wierp een van hen een touw met een zwaren steen „er aan in de bron, "dat den duiker als leidraad moest dienen. Een „ander touw droeg een mand, welke de Retassa met zand en leem „moest vullen. Nog een gebed, en toen ledigde de Retassa zijne longen „door een langen, langzamen, samenpersenden druk, welke op het „water waarover zijn adem streek kleine rimpels teweegbracht. „En, op het oogenblik, waarop ieder ander mensch doodelijk benauwd „zou omslaan, dook bij onder water. „Hij dook zonder luchtterwijl toch alle duikers juist hun longen „vullen. Hij zonk ondanks den opwaartschen druk van de artesische „bron, en moest onder een aanmerkelijk verhoogden waterdruk werken. „Op den rand van de bron zittend bewaakte zijn makker angstvallig „het touw, terwijl de menigte zwijgend toekeek. Eindelijk trilde de „lijn en verscheen het hoofd van den Retassa boven het troebele „water. Als een pijl was hij omhoog geschotenen nu haalde hij „weer adem, maar zijn gezicht bleef onbewogen als op het oogenblik „van zijn gebed en de uitademing. De mand met zand kwam boven „en een gemompel van tevredsnheid ging door de menigte." „Een ander merkwaardig feit, waaraan geen enkele bovennatuur- „lijke uitlegging wordt gegeven, is de macht van bepaalde visschers, „„mol" geheeten, om bijna onbeperkten tijd onder water te blijven. „Deze macht is beperkt tot enkele leden van bepaalde families, „waarvan de meeste wonen bij St. Louis (Senegal. SI.). Ik was ten „aanzien van die bewering sceptisch gestemd, en een van de duikers „bood toen aan om een demonstratie te geven. Ik koos de plaats „uit waar hij moest duiken, een plek waar het water heel helder „was, en vroeg hem om 20 minuten op den bodem te blijven. Hij „bleef er drie kwartierik had hem voortdurend in het oog en „hij had geen enkel apparaat of wat ook bij zichvan tijd tot tijd „zond hij een luchtbelletje omhoog. Aan het einde van den tijd „kwam hij boven om te vragen of hij lang genoeg onder water was „gebleven. Op al mijn vragen naar „hoe hij het deed", antwoordde „hij, dat hij ademde als een vischwaarmede ik niet veel opschoot." „Zonder eenige beweging te maken, zonder zenuwtrekken, leert „de Moerra lijden en laten lijden. „Eens op een dag had een Moerra een lanssteek in de maag „gekregen; en men besloot om 'hem te opereerer, omdat hij jong was „en een goed krijgsman. „Uitgestrekt in het zand wachtte de gewonde onbeweeglijk tot „men gesmolten boter zou hebben verhit en mieren zou hebben „gevonden Twee dagen en twee nachten moest hij liggen wachten, „tot de uitgezonden mannen met ongeveer 30 termieten terug „gekomen waren, met die groote bruine mieren, wier geweldige kaken Geoffrey Gorer: Africa Dances. London, Faber Faber, blz. 53.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 9