812 het inlasschen van avondpartijen en excursies aan aantrekkelijkheid zal winnen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot Kolonel Harold W. Jones, Med. Corps, U.S. Army, secretariat du Xe Congres International de Méde- cine et de Pharmacie militaires, War Departement, Army Medical Library, 7th St. and Independence Av., Washington, S. W. S. 11. VAN HET WERELDTOONEEL. De volkenbondsgedachte heeft in de maand Juli menigen stoot te verduren gehad. Nadat Chili in de voorgaande maand Genève den rug had toegekeerd, koestert thans ook Columbia daartoe het voornemenvoorts gaven de Scandinaafsche rijken, Finland inbegrepen, te kennen, de sanctiebepalingen uit het Convenant niet langer te aanvaarden. Ook minister Halifax' uitlating omtrent terugkeer tot de oude poliiek van onderhandelingen door diploma tieke kanalen zal door de aanhangers van den Volkenbond met gemengde gevoelens zijn ontvangen. In feite constateerde hij echter niets nieuws rechtstreeksche onderhandelingen of bemiddeling van slechts derden namen reeds meer en meer de plaats in van het voorbrengen van geschillen voor het wereldforum. Zoo sloot Mexico's president tegenover Amerika en Neder land arbitrage inzake de onteigening van oliebelangen reeds bij voorbaat uithoogstens bemiddeling van derden zou aanvaardbaar zijn. Op gelijk soortige wijze kwam -tenslotte nog vrij onverwacht te Buenos Aires de vrede tot stand tusschen Bolivia en Paraguay. Doch niet overal wil het vlotten met tusschenkomst van derdenniet ten onrechte wordt men huiverig voor inmenging in aangelegenheden van anderen. Zoo bleef Engeland alleen staan voor het uitvoering geven aan het voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek naar de luchtbom bardementen in Spanje. Ook de practische oplossing van het vrijwilligers- probleem laat op zich wachten nog is aan het aan de partijen voorgelegde plan geen begin van uitvoering gegeven of reeds wordt gesproken over sabotage daarvan. Intusschen wordt de broederstrijd, die zijn tweeden ver jaardag „vierde", met onverminderde kracht voortgezetgestadig rukt Franco op naar Valencia. Niettemin houdt de regeeringspartij vol voorloopig schijnt zij nog geen gebruik te zullen maken van het Engelsche aanbod tot bemiddeling. Het voortduren van den strijd in Spanje blijft van ongunstigen invloed op de verbetering van de verhoudingen aan de Middellandsche Zee. Scheen Chamberlain de vorige maand niet ongenegen, de overeenkomst met den Duce van kracht te doen worden vóór likwidatie van de Spaansche kwestie, in Juli bleek het tegendeel e.e.a. ds thans voorts afhankelijk gesteld van het verbeteren van de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk. De ver wachtingen dienaangaande zijn niet hoog gespannen de Duce, die Italië verblijdde met een rassentheorie en deswege weder met den Paus in conflict dreigt te komen, kon een zekere spijtigheid niet verheelenhet bezoek van het Engelsche koningspaar aan Parijs werd in de Italiaansche pers geboycot. De voor, tijdens en na dit bezoek gehouden redevoeringen toonen de nauwe aaneensluiting van Londen en Parijs typeerend is de uitlating, zoowel van Koning George VI als van president Lebrun, dat de vriendschap van Engeland en Frankrijk anderen niet uitsluit. Zoo valt naast de verklaring, dat toenadering tot Berlijn eerst mogelijk zal zijn na oplossing van de Sudeten- duitsehe kwestie, melding te maken van eenige pogingen tot verbetering van de Fransch-Duitsche verhoudingengenoemd worde slechts Daladier's verklaring, dat hij gelooft in Hitler's wensch naar vrede. De reis naar Londen

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 100