813 van diens vertrouweling Wiedemann gaf aanleiding tot vele onbevestigde geruchten doch is niettemin een bewijs, dat de Führer de uitgestoken hand althans niet weigert. Ook verklaarde Hitier, een vreedzame oplossing van laatstbedoelde kwes tie voor te staan. Of deze spoedig tot stand zal komen is intusschen nog een open vraag de door Praag aangenomen houding stemt weinig hoopvol. Wel werd vrij onverwacht een project voor een minderhedenstatuut gepubliceerd, doch Henlein en zijn volgelingen noemden dit onaanvaardbaar. Toename van de spanning met Berlijn en ook met Warschau was hiervan bet gevolg. Olie werd op de golven geworpen door de zending van Lord Runciman wien de weinig benijdenswaardige positie van bemiddelaar werd gegeven. Z.O. Europa is het gebied waarin eenerzijds Duitschland en Italië, ander zijds Engeland en Frankrijk wedijveren naar het versterken van hun invloed. Dat de belangen van de leden dezer partijen echter geenszins parallel loopen bleek in Juli overduidelijk uit het bezoek van den Hongaarschen premier aan den Duce. Dit bezoek had ten doel, de door den Anschlusz verslapte banden van de protocollen van Rome te versterken blikken schijnen te zijn geworpen op Roemenië als vervanger van Oostenrijk en mag men de persberichten geheel vertrouwen zelfs op Tsjechoslowakije. Onder de huidige omstandigheden zal men echter wel niet zoo ver durven gaan in het demonstreeren van den wensch naar het opwerpen van een dam tegen den naar het Z.O. gerichten Duitschen drang, te meer daar Hongarije zich ken nelijk niet geheel achter den Italiaanschen wagen wil laten spannen de premier verklaarde, dat Hongarije lid zou blijven van den Volkenbond en geen neiging voelde voor aansluiting bij het anti-Kominternpact. Te Saloniki had een vrijwel „geruischlooze" herziening plaats van het vredesverdrag van Neuilly, hetwelk in 1919 een einde maakte aan den oorlogstoestand tusschen de Entente en Bulgarije. De heiligheid van de serie vredesverdragen van 1919-1920 is niet in het geding gebracht en zoo is Bulgarije ontslagen van de bij genoemd verdrag vastgestelde beperkingen van de weermacht. Een non-agressie-verdrag tusschen Griekenland, Turkije, Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije volgde, waardoor het Balkamblok thans ten rechte dien naam mag dragen. De gebeurtenissen in het Nabije Oosten namen haar niet te stuiten loop Turksche troepen trokken het sandsjak Alexandrette binnen op grond van de te Ankara gesloten Turksch-Fransche overeenkomsten. De Syrische Regeering teekende protest aan, uiteraard tevergeefs. Thans vreezen de Syiiërs uiteindelijke annexatie door Turkije, niet alleen van het sandsjak, doch zelfs geheel N. Syrië Cilicië met Aleppo, waarvan overheersching van Arabieren door Turken als in vroegere jaren het gevolg zou zijn. Syrië zal nu deelnemen aan een a.s. pan-Arabische conferentie, hetgeen weinig bevorderlijk kan zijn voor de rust in het Nabije Oosten, welke door den toenemenden chaos in Palestina toch reeds zoozeer is gecompromitteerd het verzet in het Heilige Land dreigt hoe langer hoe meer een strijd te wor den tegen den mandataris instede van een tusschen de beide bevolkings groepen. Ook meer naar het O. moest het Britsche gezag ingrijpen voor het herstel van orde en rust; opstandige grensbewoners deden aan de beruchte N.W. grens een aanslag op de in het rechtstreeks bestuurd gebied gelegen districts hoofdplaats en garnizoensstad Bannoe relletjes moesten worden onderdrukt in Rangoon en Penang. In het Verre Oosten gaf Frankrijk door de bezetting van de Paracel eilanden blijk van zijn reeds vroeger te Tientsin en Sjanghai gedemonstreerde vastberaden houding hoewel China hierbij direct partij is, kan er geen misverstand bestaan omtrent de ware beweegreden. Protesten van Tokio en Hankou volgden; daarbij schijnt het evenwel ook nu te zullen blijven Engeland wekte den schijn van eveneens een krachtiger houding te zullen aannemen Chamberlain's verklaring, dat Albion zijn belangen in China zal verdedigen, zal echter door daden moeten worden gestaafd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101