814 Van Russische zijde heeft het aan daden niiet ontbroken. Door bezetting van het Ohankufeng-heuvelcomplex, ten W. van de Baai van Possiet gelegen waar de grenzen van Korea, Mansjoekwo en Rusland samenkomen, schiep het een grensincident, waarvan de ernst die van vorige gelijksoortige gebeur tenissen verre overschrijdt. Na eenige dagen van kalm toezien schijnen de Japanners de Russen op hardhandige wijze te hebben verdreven de berichten daaromtrent zijn tegenstrijdig. Afgewacht zal voorts moeten worden, of men er in zal slagen, dit incident te localiseeren. Min of meer tot oordeelen bevoegde lieden spreken van een stijgenden nood in Japan het afzien van het in 1940 te Tokio houden van de Olympiade en de internationale tentoonstelling alsook de inwerkingstelling van verdere bepalingen van de mobilisatiewet en andere „crisis" maatregelen zouden daarvan het bewijs zijn. Het is intusschen de vraag, of deze maatregelen moeten worden gezien als bewijzen voor een bestaanden noodtoestand dan wel als wijze voorzorgsmaatregelen ter voorkoming daarvan. Voorts bedenke men, dat ook omtrent Italië enkele jaren gelegen allerlei sombere voorspel lingen werden gedaan, grootendeels gebaseerd op orthodoxe theorieën, welke geenszijns zijn bewaarheid. De strijd -in China ging het tweede jaar in. Aan de Gele Rivier teekenden zich geen veranderingen. In Midden China vielen achtereenvolgens Anking, Matang en Kioekiang. Wel verre van het optimisme te deelen van hen die beweren, dat de weg naar het Woehangebied de drielingsteden Hankou, Hanyang en Woetsjang nu voor de Japanners open ligt, wordt dit thans toch wel zoodanig bedreigd, dat de Chineesehe Regeering haar zetel ver plaatste naar Tsjoenking in Szetsjwan waardoor het contact met de buiten- Wereld steeds moeilijker wordt. De Ohineezen blijven intusschen hardnekkig weerstand bieden aan den Japanschen opmarsc'h, die niet alleen plaats heeft langs de beide Jangtse-oevers doch eveneens in Z.W. richting met de bedoe ling, via Nantsjang de verbinding Kanton Hankou bij Tsjangsja af te snijden. Melding dient te worden gemaakt van de groote activiteit van de Chineesehe luchtstrijdkrachten alsook van het terugslaan van nabij Swatou gelande Japansche troepen en het afwijzen van nieuwe landingspogingen aldaar. Nog verdienen de aandacht de berichten omtrent op Siam uitgeoefenden druk tot deelname aan de vorming van een Aziatisch blok en omtrent presi dent Quezon's vacantiereis naar Japan deze reis zou hebben geleid tot een verzoening met den aldaar sedert zijn vlucht uit de Philippijnen verblijf hou denden Sakdalistenleider Benigno Ramos. Met de verkiezingen in het voor uitzicht is in deze verzoening een politieke manoeuvre te zien deze verkie zingen beïnvloeden ook 's presidenten houding inzake de afscheiding van Amerika naar men mag aannemen in niet onbelangrijke mate. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102