mogelijk voor elke objectverdediging, al wordt deze ook in vredestijd ingericht, steeds enkele mobiele, dan wel verplaatsbare batterijen in te deelen om, ingeval vast komt te staan, dat de vijand een bepaalde aanvalsrichting prefereert, dit aanvalsgebied door verschillende batterijen tegelijkertijd te doen bestrijden. In fig. 5 is de toestand aangegeven van fig. 1, nadat 1 batterij door een bomaanval buiten werking is gesteld. We zien, dat de verdediging tegen aanvallen uit de richtingen a, b en c aanmer kelijk is verzwakt. We gaven hiervoor een verdediging aan met 4 batterijen, in de theoretisch meest gunstige opstellingen geplaatst. Mochten ter reinsgesteldheden een aanmerkelijk ongunstiger opstelling nood zakelijk maken, dan zullen 4 batterijen ook niet meer voldoende zijn voor een intensieve verdediging. Mede moet gerekend worden met de mogelijkheid, dat een batterij buiten gevecht wordt gesteld. In de Amerikaansche literatuur van den laatsten tijd treft men artikelen aan over de opstelling van ld.geschut voor objectverde diging. Hoewel men daarbij uitgaat van een eenigszins andere aanname dan wij hebben gedaan (nl. den run van 45" als basis neemt), komt men practisch vrijwel tot dezelfde conclusies als zooeven aangegeven. De kritische zone wordt over het algemeen ongeveer 3000 m genomenmen verdeelt deze in een buitenste en een binnenste helft. Men stelt daarbij als eisch, dat de buiten ste helft door minstens 2 batterijen, de binnenste helft door minstens 3 batterijen wordt bestreken. Een beschouwing van fig. 3 toont ons, dat dit vrijwel te bereiken is met 4 batterijen, indien deze geplaatst worden op korten afstand om het object heen. Waar echter plaatselijke omstandigheden een volkomen regel matige opstelling, als daarvoor noodig zou zijn, wel nimmer zullen toelaten, is gewoonlijk een grooter aantal batterijen noodig en stelt men als eisch 4 tot 6 batterijen. Bij de voorgaande beschouwingen zijn we uitgegaan van een zekere aanname voor snelheid en hoogte. Ingeval we te maken krijgen met minder snelle vliegtuigen, welke op een kleinere hoogte aanvallen wordt de toestand uiteraard eenigszins anders. Nemen we eens aan een snelheid van 250 km/uur en een hoogte van 3000 m. Hierbij behoort een afwerpafstand van ongeveer 1700 m. In 30" legt het doel dan af een afstand van 2100 m, welke afstand dan tevens de breedte van de kritische zone aangeeft. Ingeval de batterijen nu zijn opgesteld als aangegeven in fig. 1, zien we bij een beschouwing van de figuur, dat bij het naar binnen verleggen van de grenzen van de kritische zone van 800 m 4 mm) voor de binnenste grens en van 1200 m van de buitenste grens 'o mm), de kritische zone meer effectief wordt bestreken. Het gebied bestreken door 2 en 3 batterijen wordt vergroot, dat door 1 batterij aanmerkelijk verkleind. De toestand 729

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13