dellijk om het object heen. Maar de concentratie beslaat slechts een gedeelte van de kritische zóne en deze is zoo ondiep, dat de wapens practisch niet tot schieten zullen komen. We moeten ons er dus anderzijds voor hoeden de wapens te dicht bij het object op te stellen. Niet mag uit het oog worden verloren, dat het lichte automa tische geschut mede bestemd is voor het schieten op vliegtuigen, welke aanvallen in duik- of scheervlucht. Hoewel de aanval in scheervlucht op vaste objecten wel tot de uitzonderingen zal behooren, is zulks zeker niet het geval met den duikaanval, spe ciaal wanneer in het object bepaalde, van boven duidelijk te onderkennen punten voorkomen. Met het oog op deze beide soorten van aanvallen zou een opstelling onmiddellijk om het object heen aanbeveling verdienen. De trefkans op dergelijke doelen, welke groote hoeksnelheden vertoonen is echter gering. Alleen voor het geval de opstelling zelf wordt aangevlogen is redelijke trefkans te verwachten. Hoe verder men de wapens van het object opstelt, des te geringer is de kans, dat ze zullen kunnen medewerken bij het afslaan van dergelijke aanvallen. Hoewel men de waarde van het schieten op doelen als hier bedoeld zeker niet moet overschatten, mogen we e.e.a. toch ook weer niet geheel uitschakelen, zoodat de conclusie te trekken is, dat het verder van het object opstellen van deze wapens, ten einde een grooter bestreken gebied te verkrijgen, evenmin onbeperkt kan geschieden. Evenals bij het eerder besproken ld.geschut zullen ook hier de opstellingen zich moeten aanpassen aan de terreingesteldheid. Zijn er in een object van eenigen omvang enkele, uit de lucht zeer gemakkelijk te herkennen, punten welke van groot vitaal belang zijn, dan zullen een of meer batterijen dicht daarbij dienen te worden opgesteld, terwijl de overige batterijen meer buiten waarts een opstelling kunnen vinden. Voor het lichte automatische geschut, bestemd voor objectver dediging kan, evenals bij het ld.geschut, worden aangenomen, dat enkele vaste opstellingen reeds in vredestijd kunnen worden voorbereid, terwijl daarboven nog enkele mobiele batterijen beschikbaar zullen moeten blijven om daar te gebruiken, waar de practijk zal leeren dat noodig is. Ten slotte vragen de ld.mitrailleurs de aandacht. Het vuurbereik van deze wapens is zeer beperktdientengevolge dienen de mi trailleurs uitsluitend voor het schieten op vliegtuigen, welke het object zeer dicht naderen. Het is uiteraard zeer goed mogelijk, dat de aanvallende vliegtuigen door bewolking gedwongen worden zeer laag te vliegen, zelfs beneden 1000 m. Voor dat geval zal voor de opstelling van deze wapens een zelfde redeneering moeten worden gevolgd, als voor het ld.geschut en het lichte automatische geschut. Men zou dan ook weder een afwerpkring moeten vast stellen. Een kritische zóne heeft weinig zin, omdat het maximum 733

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 17