bereik van deze wapens zoo gering is, dat dit in elk geval geheel binnen deze zone zou vallen. De vraag is nu, over welke soort mitrailleurs wordt beschikt want de dracht en de werkzame afstand zijn in groote mate afhankelijk van het kaliber. Voor een mitrailleur van 12,7 mm is de maximum dracht waarop de kogel nog materieele uitwerking heeft te stellen op 1500 mechter is, als gevolg van de spreiding de trefkans op dergelijke groote afstanden practisch nihil weshalve de dracht zeker niet grooter moet worden aangenomen dan 800 m. Het zal wel duidelijk zijn, dat om een object van eenigen omvang te beschermen door mitrailleurs tegen aanvallen op lage hoogte een zeer groot aantal wapens noodig zou zijn. Wegens de geringe trefkans en de beperkte materieele uitwerking van den kogel tegen de niet vitale deelen van het vliegtuig, is nml. een behoorlijke overlapping van de verschillende secties geboden. Het is juist uit hoofde van de geringe trefkans en van de geringe uitwerking, dat wij geen voorstanders zijn van het indeelen van ld.mitrailleurs in een systeem voor objectverdediging, omdat het practisch nut zeer gering is en o.i. niet opweegt tegen de kosten, we ke aan personeelsformatie en aan de munitieuitrusting moeten worden besteed. De lichte automatische kanonnen zijn er speciaal voor geconstrueerd om te schieten op laag vliegende doelen, waarop het ld geschut niet meer kan vuren. Bovendien hebben deze wapens door hun betere vuurleidingssystemen en door hun grooter kaliber (springprojectielen) een veel grootere uitwerking dan mitrailleurs De eenige doelen, waarop ook het schieten met het lichte auto matische geschut weinig trefkans biedt, zijn vliegtuigen welke aanvallen m duik- of in scheervlucht, indien deze aanvallen niet plaats hebben op de opstelling zelf. Mitrailleurs zijn wel is waar gemakkelijker te hanteeren, maar de uitwerking op vliegtuigen welke een dergelijken aanval doen, is practisch nihil, omdat' indien deze aanval niet geschiedt op de opstelling, de hoeksnel- heden zóó groot zijn, dat richten vrijwel uitgesloten is. Zijn de mitrailleurs dus als direct verdedingswapen o.i. van weinig nut, men zal ze toch weer niet geheel kunnen missen. Ze kunnen op indirecte wijze medehelpen, bij het verdedigen van de ld. batterijen tegen aanvallen daarop. Bovendien kunnen ze soms gebruikt worden voor het verdedigen van enkele vitale punten in het object zelf. Wanneer we de opstelling van de mitrail leurs, bestemd voor beveiliging van de ld. batterijen, aan een beschouwing onderwerpen, dan zullen we er ons eerst rekenschap van moeten geven op welke doelen zal moeten worden gevuurd. Op een batterij kan op 3 verschillende manieren een aanval worden gedaan en wel een horizontale bomaanval, een aanval in duikvlucht dan wel een aanval in scheervlucht. De horizontale bomaanval, op lage hoogte uitgevoerd, vereischt een opstelling overeenkomstig die van het ld. geschut en de lichte 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 18