automatische wapens, dus op eènigen afstand om het object heen gegroepeerd, omdat de aanvaller afgeschoten moet worden alvorens hij den afwerpkring heeft bereikt. Voor een aanval op 800 m hoogte en bij een snelheid van 300 km/uur is deze afstand ongeveer 1000 m. Voor het afslaan van de beide andere aanvallen moeten de wapens echter in de onmiddellijke nabijheid van de batterij worden geplaatst. Een opstelling a double usage is hier door de geringe dracht uitgesloten, zoodat we een keuze moeten doen. Tegen aanvallen op lage hoogte kunnen andere organen van de verdediging medewerken en bovendien in de eerste plaats de batterij zelf, ten zij de aanval te laag geschiedt. Hier is dus een beveiliging reeds aanwezig. Tegen aanvallen in duik- of scheer vlucht kan echter geen der andere organen iets doen door de optredende groote hoeksnelheden. Om deze redenen zullen dus de mitrailleurs, welke bestemd zijn voor beveiliging van een ld. batterij moeten worden geplaatst in de onmiddellijke nabijheid daarvan en dan nog zoodanig, dat het vuurleidingstoestel, als zijnde het meest kwetsbare onderdeel, het beste wordt beschermd. Wat de verdediging van een object betreft, moet o.i. als vaste regel gelden, dat deze zoo mogelijk geheel moet geschieden met ld. geschut en met lichte automatische wapens. Zijn er echter in het object enkele vitale punten aan te wijzen, welke zóó gemakkelijk uit de lucht te onderkennen zijn, dat ze als het ware aanvallen in duik- of scheervlucht aantrekken, dan zullen voor bescherming van deze punten mitrailleurs moeten worden gebruikt, ingeval er geen gelegenheid is lichte automatische kanonnen op te stellen. De mitrailleurs kan men dan z.n. plaatsen op verhoogde opstellingen om een goed uitzicht te verkrijgen. Is het object slechts beperkt van omvang en zijn dergelijke vitale punten niet aanwezig, dan kan men een aantal mitrailleurs opstellen op korten afstand om het object heen. Eventueele aan vallen in duik- of scheervlucht zijn dan somtijds nog wel te bevuren, terwijl ook horizontale aanvallen op lage hoogte soms nog kunnen worden bestreden. Maar, zooals reeds hiervoor werd opgemerkt, door ons wordt over het algemeen weinig practisch nut verwacht van het indeelen van mitrailleurs bij een objectverdediging, als gevolg van de geringe trefkans en van de geringe materieele uitwerking. Samenvattend kunnen voor de opstelling van de afweerwapens op den grond, bij de verdediging van een vast object de volgende algemeene regels gelden. Ld. geschut. Een gordel van batterijen om het object op afstan den afhankelijk van de geografische ligging en terreingesteldheid, 735

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 19