1. OBJECT-VERDEDIGING DOOR LUCHTDOELARTILLERIE door E. T. KOPPEN, Luitenant-Kolonel der Luchtdoelartillerie. Bij het samenstellen van dit artikel is door ons de vraag, of het al dan niet gewenscht is een zeker object te beveiligen door directe verdediging of indirecte verdediging dan wel door een combinatie van deze beide systemen, buiten beschouwing gelaten. Evenmin zal onder de oogen worden gezien of in een systeem van directe verdediging, waarin dus het gebruik van de ld.artillerie thuis hoort, de jachtvliegdienst al of niet een rol zal dienen te spelen. De bedoeling, welke we met dit artikel hebben, is uitsluitend om de wijze van opstellen van ld. artillerie, welke bestemd is voor de verdediging van een vast object, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Nog tot voor korten tijd, trof men ten aanzien van de doelmatig heid van het gebruik van ld. artillerie in een verdedigend systeem, twee uiteenloopende meeningen aan. De voorstanders van het gebruik van ld. artillerie waren van oordeel, dat de uitwerking van dit wapen, mits uitgerust met een modern vuurleidingsysteem, wel degelijk groot iszij propageerden derhalve een versterking van de directe afweermiddelen op den grond. De tegenstanders van het gebruik van ld.artillerie, waaronder in de eerste plaats te rekenen de vele voorstanders van het gebruik van het lucht- wapen, waren de meening toegedaan, dat vliegtuigen van de ld. artillerie niet veel te vreezen hadden in het bijzonder bij aan vallen op kustplaatsen, dan wel dat opvoering van laatstgenoemde uitsluitend voor locaal gebruik bestemde defensiemiddelen niet strookte met een zoo efficiënt mogelijke besteding der weermachts- gelden. De ter zake vaak tegenstrijdige meeningen, zijn niet steeds op theoretische gronden te ontzenuwen, temeer, waar bij die meeningsverschillen soms het eigen (wapen) belang nog een woordje meespreekt. In het algemeen zal o.i. slechts de oorlogs- practijk kunnen bewijzen, wie gelijk heeft gehad. In Abessynië hebben de Italianen op groote schaal gebruik gemaakt van vliegtuigen. Wij mogen hiervoor verwijzen naar het interessante hoofdstuk in het W. J. Nederland van het jaar 1936 over „Het gebruik van de luchtmacht in het conflict ItaliëVol- 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 1