Lichte tanks „veritable tin boxes" werden gemakkelijk door de mitrailleurs met pantserdoorborend vermogen veron- zijdigd. De zware tanks als de Russische werden, alleen optre dende, door eenige onverschrokken infanteristen onschadelijk gemaakt (deze monsters van 12 a 16 ton zijn op korten afstand blind en weerloos), in massa optredende, vernietigd door de 2 tot 3,7 cm tankafweerwapens. De lichte tanks zijn waardeloos tenzij zij optreden als vlam menwerpers. Door hun geringe stabiliteit vuren hun mitrailleurs blindelings, meestal in de lucht of in den grond. De met een kanon bewapende zwaardere vechtwagens zijn zoolang zij niet zijn vernield wel van eenig nut. Indien tanks elkaar ontmoeten, vernietigen de zwaardere onvermijdelijk de lichtere. Het schijnt nu wel vast te staan, dat vechtwagens niet in staat zijn, de in fanterie voor te gaan en den vijand onder den voet te loopen integendeel tenzij zij voorafgegaan en voortdurend bijgestaan worden door goede infanterie, sorteeren zij geen effect en vallen zij spoedig aan vernietiging ten prooi. E.e.a. is zooals experts hebben verwacht, en valt overigens na de lessen van Shanghai in 1932 niet te verwonderen 1). De Spaansche burgeroorlog heeft- niet alleeen bevestigd, dat „without fire there is no advance" doch zelfs bewezen, dat „without a whirlwind of fire one does not advance even an inch" zoolang de vijandelijk infanterie nog weerstand biedt. Voorts is aangetoond, dat de samenwerking tusschen infanterie en artillerie steeds meer onmisbaar en moeilijker wordt. Zelfs de beste infanterie ter wereld kan geen succes bereiken tenzij zij den voortdurenden steun heeft van een krachtige artil lerie, krachtig niet alleen in aantal vuurmonden en kaliber, doch vooral door overvloed van munitie. Een ander machtig hulpwapen der infanterie gedurende den aanval wordt gevormd door de slagvliegtuigen. Licht snelvuurgeschut komt vooral in de ver dediging tot zijn rechtvoor den aanval daarentegen is goed gericht en intensief vuur van geschut van middelbaar en zwaar kaliber onmisbaar. M.b.t. motoriseering en gemotoriseerde eenheden merkt S. het volgende op. Het is wel bewezen, dat de voornaamste reden van het tijdens den wereldoorlog telkenmale falen van den aanval moet worden toegeschreven aan het gebrek aan samenhang. Als gevolg daarvan zag de infanterie zich na haar eerste sprongen voorwaarts be roofd van den steun van de artillerie die niet alleen met haar vuurmonden doch ook met haar munitie achterbleef. Het is b Uit het voorgaande valt op te maken, dat de lichte vechtwagens zijn gebruikt in rechtstreeksche samenwerking met de infanterie, waarvoor deze vechtwagens inderdaad niet geschikt zijn. Red. 740

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 24