k'enbondAbessynië. Het gebruik is echter niet het normale gebruik geweest, hetwelk van het luchtwapen zal worden gemaakt in een conflict tusschen twee vrijwel gelijkwaardig bewapende tegenstanders. De Italiaansche vliegers toch behoefden nauwelijks angst te hebben voor afschieten door de enkele afweerwapens, waarover hun vijanden beschikten. De ervaringen in Spanje opgedaan, hebben echter' de groote beteekenis van de ld.artillerie aangetoond. Bekend is, dat zoowel de regeeringstroepen als de strijdmacht van generaal Franco beschikken over moderne bom menwerpers, waarvan op groote schaal wordt gebruik gemaakt. We behoeven slechts te verwijzen naar de vele courantenberichten en andere publicaties daaromtrent. Zoo zouden blijkens officieele mededeelingen van Franco, van het begin van den burgeroorlog tot 23 April 1937, 355 roode vliegtuigen zijn neergeschoten, en wel grootendeels door de afweerwapens. In het tijdvak van 14 October 1936 tot 4 Januari 1937 zouden 68 roode vliegtuigen zijn neergeschoten, terwijl 80% van alle in Spanje neergeschoten vliegtuigen door de ld.artillerie naar beneden zouden zijn gehaald. Al neemt men dergelijke cijfers met een zekere reserve aan, dan blijkt toch wel, dat de ld. artillerie een geduchte tegenstander is geworden van het bombardementsvliegtuig. Voor hen, die de bewapeningswedloop van de verschillende landen hebben gevolgd, is het zekier niet onopgemerkt gebleven, dat men {allerwegen doende is, de afweermiddelen op den grond steeds meer te ver sterken. In het volgende zal nu een theoretische beschouwing worden gegeven van de eischen waaraan de opstelling van ld. artillerie moet voldoen. Practisch mag men aannemen, dat de eenige vijand van de ld. artillerie het vliegtuig is. Het eenige wapen van de ld.artillerie is het vuur, en het is dan ook wel duidelijk, dat de tactiek van de ld.artillerie bestemd voor object-verdediging hoofdzakelijk wordt beheerscht door de vraagWaar moeten de batterijen worden opgesteld, opdat een zoo werkzaam mogelijk vuur kan worden afgegeven op vliegtuigen, welke een direct gevaar opleveren voor het object. Naarmate de ontwikkeling van het bombarde mentsvliegtuig voortschrijdt en het vliegtuig in staat wordt gesteld zijn aanvalswijze te veranderen door grootere manoeuvreerbaar heid, grootere snelheid en perfectionneering van de richt- en afwerpmiddelen, zal ook de tactiek van de ld. artillerie zich daar aan moeten aanpassen. Het schieten van de ld.artillerie is het beste te vergelijken met het schieten op vogels in de vlucht. Men moet een bepaalden afstand vóórhouden, omdat het projectiel een zekeren tijd noodig heeft om na afgaan van het schot het doel te bereiken. Waar gedurende den tijd, dat het projectiel op weg is naar het doel, 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 2