4. POSTCHÊQUE EN -GIRODIENST IN HET MILITAIRE BETALINGSVERKEER door H. G. J. DE LEEUW, le Luitenant der Militaire Administratie. Inleiding. In het begin dezer eeuw gingen reeds stemmen op, die de invoering van een overheidsgirodienst in Nederlandsch- Indië bepleitten, waarna dit onderwerp op gezette tijden weer aan de orde kwam. De onbetwistbaar groote voordeelen van een intensief giroverkeer voor de maatschappij werden van vele kanten belicht, terwijl daartegenover bezwaren werden geopperd, verband houdend met specifiek Indische toestanden. Tot op heden kon evenwel nog niet tot invoering van een postchèque en -girodienst worden overgegaan, hoewel, gelijk courantenberichten meldden, het onderwerp in studie is, en het zich laat aanzien dat ook Indië in 1940 een overheidsgiroverkeer zal bezitten. Over een postchèque en -girodienst is in den loop der jaren reeds het een en ander gepubliceerd, doch of deze dienst van nut zou zijn voor de militaire administratie, is tot dusver nog niet overwogen. Wel verscheen in het Wetenschappelijk Jaarbericht 1931 van de Indische Krijskundige Vereeniging op blz. 227 een uitlating van den toenmaligen len Luitenant der Militaire Admi nistratie F. H. KOOISTRA, luidende behoeft het geen betoog, dat een invoering van een post cheque en -girodienst in Nederlandsch-Indië door ieder met „vreugde zal worden begroet. Ieder die bekend is met de werking „van den postchèque en -girodienst in Nederland zal begrijpen, „welke voordeelen een instelling van een dergelijken dienst in Indië „voor het militair betalingsverkeer zal medebrengen, niet alleen voor „de kwartiermeesters en administrateurs van militaire hospitalen, „doch zeer zeker ook voor de compagniescommandanten, hoofden van „inrichtingen, enz." In het Wetenschappelijk Jaarbericht 1935 zegt voorts de kapi tein der Militaire Administratie H. G. SIX DIJKSTRA (blz. 298/299) evenals in het Wetenschappelijk Jaarbericht 1933 (moet) „worden betreurd dat, voor zoover bekend, nog steeds geen stappen „zijn gedaan tot invoering van een postchèque en -girodienst in „Indië", en „Daar ook de administratie van het leger bij een post- „chèque en -girodienst groot belang heeft, enz." 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 31