Beide schrijvers verklaren zich dus ondubbelzinnig vóór de invoering van een postchèque en -girodiensteen motiveering van hun standpunt werd evenwel niet aangetroffen, hetgeen voor schrijver dezes aanleiding was na te gaan of deze meening al dan niet kon worden onderschreven. Doch, om te kunnen concludeeren of een zeker systeem voor het Leger bruikbaar is, dient men te weten wat dat systeem inhoudt. En hier schuilt de moeilijkheid: de opzet van een eventueel in te voeren Indische postchèque en -girodienst is nog niet bekend. Het is daarom dat wij ons moesten beperken tot het in beschouwing nemen van het algemeene principe, doch daarnaast moge de thans reeds bij een viertal landsdiensten in gebruik zijnde rekening-courant regeling met den P.T.T. dienst terloops worden aangevoerd, hoewel het giroverkeer daarbij nog ontbreekt. Zooals de naam „postchèque en -girodienst" reeds aanduidt, bestaat een zoodanige dienst uit twee gedeelten, nl. een chèque- dienst, en een girodienst. Het ontstaan van beide diensten moge hierna in groote trekken worden behandeld. Ontstaan en ontwikkeling van cheques en giro. Wij dienen hiervoor terug te blikken in de grijze oudheid. Wordt niet beweerd, dat de oude Egyptenaren reeds een giro- verkeer kenden Als „banken" fungeerden in het land der Pharo's de tempels. Doch om niet in conflict te komen met his torici, mogen wij namen en jaartallen weglaten, en ons tot de feiten beperken, daarbij een uitzondering makend voor het woord „giro", dat van Italiaanschen oorsprong is, en ontstond in de 13e eeuw. Het alleroudste handelsverkeer na den ruilhandel bestond in de overhandeling van ertsen, waarna geleidelijk de munt stukken het licht zagen. Daarnaast kwam het fiduciaire betaal middel in zwang het bankpapier. Dit bankpapier is nog steeds bezig de metalen munt te verdringen de gouden munt is vrijwel niet meer in omloop. Was oorspronkelijk een bankbiljet steeds inwisselbaar tegen de goudwaarde, vooral na het begin van den wereldoorlog daalde deze sterk, en is in sommige landen zelfs geheel of gedeeltelijk verdwenen. Een handelstransactie, b.v. een verkoop, bestaat uit een prestatie (het leveren der goederen) en een tegenprestatie (het betalen). Men kan zich het geval denken, dat een verkooper niet direct over het hem toekomende geld wenscht te beschikken, b.v. wijl hij het nog niet noodig heeft. Daartegenover kan iemand staan, die reeds thans het geld zou willen hebben, wat hem eerst in de toekomst te wachten staat. Het laat zich begrijpen, dat beide partijen elkaar vinden, en als wij nog één stap verder gaan, zien we als tusschenpersoon de credietbank ontstaan. Lieden die te veel geld bezitten om mee 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 32