„gireeringen tusschen twee rekeninghouders te Leeuwaarden in „Den Haag plaats, omdat op dit centrale kantoor alle rekeningen „worden aangeboden". Een overheidsgiroverkeer heeft dus een zeer groot sociaal nut. In tijden van oorlog b.v., als het vertrouwen in het (fiduciaire) staatsgeld daalt, runs op de banken plaats vinden, enz., gaat het giroverkeer ongestoord zijn gang. Behalve de sociale beteekenis van een postchèque en -girodienst, moeten wij de voordeelen voor de rekeninghouders noemen, a. d.z. het gemak dat gireering, ook automatische, bij het doen van diverse betalingen oplevert, het niet behoeven bewaren van geld in huis, vermijding van de moeite en het risico bij het innen van rekeningen, kostelooze nauwkeurige administratie, enz. Als men dit zoo leest en overdenkt, dan rijst onwillekeurig de vraag, waarom Indië nog geen overheidsgiro bezit. Gedeeltelijk geeft de Regeering' op deze vraag zelf het antwoord. De Memorie van Antwoord op het Afdeelingsverslag Zittingsjaar 19311932 van den Volksraad, onderwerp I, afdeeling VIII, stuk 16, zegt o.m. het volgende Het voorgaande werd gesproken in den crisistijd, toen de Re geering de kosten, welke de voorbereiding en oprichting van een postchèque en -girodienst met zich zou brengen, te hoog achtte. 750 „Naar aanleiding van de vraag betreffende de invoering van een „postchèque en -girodienst in Nederlandsch-Indië wordt medegedeeld, „dat deze aangelegenheid reeds geruimen tijd geleden bij den P.T.T.- „dienst in beschouwing is geweest. „Daarbij bleek, dat er vele bezwaren zullen moeten worden over wonnen om een dergelijke instelling hier te lande tot bloei te „brengen. Vooral mag niet over het hoofd gezien worden, dat slechts „een zeer klein gedeelte van de totale bevolking van een dergelijken „dienst gebruik zou maken, zulks in tegenstelling b.v. met Nederland. „Ook zullen de groote afstanden zich geducht doen voelen, want „zelfs bij een beperking tot Java zal het kunnen voorkomen, dat er „2 dagen noodig zullen zijn om het centrale kantoor te bereiken „en zal het soms opnieuw 2 a 3 dagen vergen om het girobiljet „aan zijn bestemming af te leveren. „Verder valt er rekening mee te houden, dat de hulpkantoren be zwaarlijk voor dezen dienst kunnen worden opengesteld, omdat, „hoezeer het werk der hulppostcommiezen in algemeenen zin ook „valt te apprecieeren, daarvoor een te groote verantwoordelijkheid „op de schouders van dit meestal uit locale kringen gerecru teerde eenvoudig geschoold personeel, zou worden gelegd. „Schakelt met echter de hulpkantoren, die veelal belangrijke cul- „tuurondernemingen met de buitenwereld in verbinding brengen, „geheel uit, dan wordt de levensvatbaarheid van een dergelijken „dienst ook belangrijk kleiner. „Ten slotte beschikt de P.T.T.-dienst niet over deskundig personeel, „dat met de voorbereiding en invoering van dezen dienst zou kun- „nen worden belast, zoodat of personeel van hier naar Europa zou „moeten worden gezonden om zich op de hoogte te stellen of terzake „kundig personeel uitgezonden zou moeten worden".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 34