wisselregu), doch dit zou wellicht kunnen worden ondervangen. Ook zal, zelfs in vredestijd, geen universeele invoering kunnen plaats vinden men denke aan de kleine buitenposten, waar geen postkantoor is. Het vorenstaande klinkt ten aanzien van de invoering in vredestijd niet bijster bemoedigend, doch wij dienen ook nog na te gaan, hoe de stand van zaken in oorlogstijd zal zijn. Men ziet dan in de eerste plaats, hoe er eenige dagen' mee gemoeid zijn voordat een advies is terugontvangen. Tot zoolang zijn wij gebonden aan eenzelfde postkantoor. Het mobiele karakter van het veldleger kan een dergelijk systeem niet gebruiken er moet direct geld beschikbaar zijn, zooals het geval is met betalings opdrachten of chèques op de Javasche Bank. Voorts is de postchéque en -girodienst in hooge mate afhankelijk van ver bindingen te land en ter zee, zelfs al wordt hij eeniger mate gedecentraliseerd, b.v. door de oprichting van kantoren, behalve te Batavia, te Medan, Pontianak en Makassar. En deze verbin dingen zijn in oorlogstijd niet absoluut gewaarborgd. Doch er is meer. De te velde trekkende militairen laten gezinnen achter, en de financieele belangen daarvan worden behartigd door de militaire administratie. Dit is een goed principe de man te velde moet geen zorgen hebben, hoe zijn gezin van het noodige geld te voorzien, en het stelt hem gerust, te weten dat de legeradmini- stratie ook in dezen haar taak nauwgezet vervult. Een postchéque en -girodienst draagt deze zorg over aan den man (rekening houder) zelfcommentaar overbodig Weliswaar zouden de achterblijvende gezinnen zelf een rekening kunnen openen, doch wat te doen ten aanzien van minderjarige kinderen, en in het geval de man terzake zijn medewerking weigert Uit een oogpunt van billijkheid zij vermeld dat dit laatste geval ook bij gewone delegatie onder de oogen moet worden gezien delegatie aan het gezin is moreel wèl, doch wettelijk niet verplicht Het voorgaande laat ons geen andere conclusie over dan deze: in oorlogstijd is, voor de legeradministratie, een postcheque en -girodienst onbruikbaar. Wij zagen reeds, hoe voor de militaire administratie een post cheque en -girodienst ook in vredestijd geen bijzondere voordeelen bezit, en soms werkvermeerdering veroorzaakt. Ons systeem van betalingsopdrachten daarentegen voldoet goed, en de diverse kassen zijn gering. Zou men in vredestijd overgaan tot den postchéque en -girodienst, dan moet bij mobilisatie worden „overgeschakeld" op een ander stelsel. Dit verdient geen aanbeveling het belemmert een snelle mobilisatie, en het personeel is met de nieuwe werkwijze niet vertrouwd. Met het voorgaande hopen wij te hebben aangetoond, dat hoe nuttig en noodig een postchéque en -girodienst ook moge zijn, 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 36