rechtstreeks tegen Fransch Indo-China en de verbinding tusschen de Britsche marinehavens Singapore en Hongkong. Aan het bombardement van Canton schijnen de Vereenigde Staten van N. A. het meeste aanstoot genomen te hebben. In hoe verre dit ertoe heeft hijgedragen de publieke opinie daar om te werken ten gunste van het opgeven van de isolatie-politiek, is moeilijk uit te maken. Een ding is echter zeker, de nieuwe Japansche minister van Buitenlandsche Zaken maakt het zich niet gemakkelijk de paragraaf van zijn programma, waarin hij betoogt alles te zullen aanwenden om de betrekkingen tusschen zijn land en de vreemde mogendheden te verbeteren, te ver werkelijken. Indien het juist is, wat de buitenwereld verneemt, en wat men hier zou waarnemen, van de plannen om alle handel, industrie en verkeer in China te monopoliseeren in Japansche handen, in welk stelsel zelfs voor de Chineezen niet veel van beteekenis overgelaten wordt, kan zulks niet anders dan die betrekkingen nog slechter maken. De bombardementen van Canton duurden onafgebroken van 28 Mei tot 16 Juni 1938, menigmaal werd de stad meermalen op één dag gebombardeerd. Daarna hebben de luchtaanvallen nage noeg opgehouden. Tegen dien tijd hadden de Chineezen daar hun luchtdoelgeschut aanzienlijk versterkt. De Japanners verplaat sten toen hun activiteit naar het eiland HaiNan. In Hongkong heeft men uitgerekend, dat de Japanners tusschen 1 September 1937 en 7 Juni 1938 niet minder dan 1400 airraids hebben uit gevoerd boven de steden van KwangTung, waarvan 800 hoven Canton. Hieraan namen 5938 vliegtuigen deel, welke 10292 bommen wierpen, 5027 huizen vernielden, 4959 burgers doodden en 8555 verwondden.2) Van eenig militair succes daarbij is niets gebleken, zelfs het vernietigen van de spoorbaan is in al die maanden niet gelukt, hoogstens werd het verkeer herhaalde malen gedurende eenige uren verbroken. ShangHai, 30 Juni 1938. 3) Waarvan in de stad Canton alleen 1500 dooden en 5500 gewonden. 765

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 49