de meeningen nog al uiteen. De Amerikanen beweren, dat het rechte stuk van dezen run, waarom het per slot van rekening gaat, niet langer behoeft te zijn dan 45", een aanname, welke door ons vrij optimistisch wordt geacht. De eerst te beantwoorden vraag luidt nuhoe wordt een bom aanval uitgevoerd Dit zal geheel afhangen van de grootte van het object, den vorm daarvan, het beoogde doel en niet in geringe mate van de opstelling van de verdedigende organen. De aanval door een enkel vliegtuig zal wel tot de uitzonderingen behooren. Men mag aannemen, dat het kleinste verband wel uit 3 vliegtui gen zal bestaan. Tegen objecten van eenigen omvang zullen ver schillende vliegtuigen tegelijk worden ingezet. De formatie waarin gevlogen wordt, hangt af van de grootte en den vorm van het object. De aanval zal plaats vinden aan de minst beschermde zijde, indien althans de opstelling van de verdedigende organen aan den vijand bekend is, hetgeen bij een verdediging, welke in vredestijd reeds geheel is ingericht, wel meestal het geval zal zijn. De vliegtuigen vliegen in het vastgestelde verband op het object aan, daarbij zorgende zoo hoog mogelijk te vliegen, ten einde te ontsnappen aan de waakzaamheid van de buitenste luchtwacht- posten. Daarna wordt de hoogte waarop de aanval zal plaats vinden ingenomen, doch er wordt voorloopig nog niet rechtuit gevlogen, doch zooveel mogelijk langs een slingerlijn, ten einde gevrijwaard te blijven voor het luchtdoel geschut. Eerst op korten afstand van het punt, waar de bommen zullen moeten worden losgelaten, wordt zuiver rechtuit gevlogen en wordt dus de bommenrun ingezet. Zooals we reeds zeiden wordt van Amerikaansche zijde beweerd, dat deze bommenrun slechts 45" behoeft te bedragen. Het hoeft echter wel nauwelijks betoog, dat het niet zoo heel eenvoudig is om in een eenigszins groot verband langs een slingerlijntje te vliegen en dan ineens 45" rechtuit, in welken tijd alle gegevens voor het bommenwerpen moeten worden verkregen, zooals snel heid en drift. De Amerikanen zelf geven dan ook toe, dat gedu rende zekeren tijd vóór het rechte stuk van 45", de run voor wat betreft hoogte en snelheid reeds gestabiliseerd moet zijn en dat alleen geringe zijdelingsche afwijkingen zijn toegelaten. Welnu een modern vuurleidingstoestel is volkomen in staat een dergelijk doel zuiver te volgen, zoodat op het moment van recht uit vliegen de schietgegevens reeds bekend zullen zijn. Wij zullen den bommenrun wat langer stellen dan de Amerikanen, nml. op 60 a 90 seconden veel doet dit er niet toe, immers de ld. artillerie zal in de meeste gevallen toch niet kunnen vuren, indien het doel nog ver verwijderd is. Bij een snelheid van 100 m/sec. (d.i. 360 km/uur) wordt in 90" een afstand van 9 km afgelegd. Maar het zal wel niet mogelijk zijn om reeds op 9 km afstand vuur te brengen. In elk geval is de trefkans op die afstanden gering. Het 720

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 4